İslami Finans Nedir? Neden İhtiyaç Duyulmuştur?
Celal Arslan

İslami Finans Nedir? Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

25.07.2020 Cumartesi 21:35

Finans; ihtiyaç duyulan fonların uygun şartlarda sağlanması ve etkin bir şekilde kullanılmasıyla ilgili faaliyetler, kişilerin veya kurumların maddi gelir elde etmeleri, yatırım yapmaları ve zaman içinde bu yatırımları değerlendirebildikleri, işletme ve ekonominin ortak alanıdır.

İslami Finans; İslam dininin sınırlarını çizmiş olduğu yaşam değerleri ile somut hale gelmektedir. Bundan dolayı İslami finans sistemini bu felsefe doğrultusunda bütün olarak düşünmemiz gerekmektedir. Yani dini yasakların belirlediği bir çerçeve vardır ve İslami finans bu çerçevenin dışında değil içinde yer almaktadır.

İslami ticaret ahlakı olarak da ifade edilen kurallara göre, ticari işlemlerde uyulması gereken bazı şartlar vardır. Taraflar arasında yapılan ticari iş ve işlemlerde, işleme konu olan ürün veya hizmetin miktarı, fiyatı, vadesi gibi işlemler net, açık ve anlaşılır olmalıdır. Alıcı veya satıcının sonradan çıkabilecek bir riskle karşılaşmaması, ticari işlemin belirsizliğe neden olmaması veya sözleşmenin haksız kazanca yol açabilecek şekilde bir belirsizliğe sahip olmaması  gerekmektedir.

İslami Finansın Ortaya Çıkma Sebepleri ve Ekonomiye Faydaları

İslam dinine göre faiz haramdır. Bundan dolayı faizden uzak durmak isteyen yatırımcılar yatırımlarını faizsiz olarak değerlendirebildikleri yastık altı, altın vb. emtialarda tutmaktadırlar. Yastık altı tutulan fonlar ekonomiye döndürülmez ise atıl fon olarak kalacak ve dolaşımdaki para miktarı azalacağından faizler yükselecek ve ekonomik daralmalar görülecekti.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarına yardımcı olmak amacıyla finansman açıklarını kapatmak, atıl fonları ekonomiye kazandırmak gibi nedenler İslami finans sisteminin gelişmesinde etkili olan nedenlerdendir.

İslami Finansın bir çok faydası mevcuttur. Yukarıda genel ülke ekonomilerini ve yatırımcılarını etkileyen faydaların bir kaçından bahsettik. Peki bu havuzda toplanan mevduatlar ne oluyor ? Yani faiz yok ve sen yatırımını buraya yapıyorsun faiz yokken nasıl para kazanıyorsun ve/veya nasıl bir kâr elde ediyorsun ?

İslami finansta faiz yoktur. Yatırımcılar kira öder gibi ev, araba sahibi olmaktadırlar. Yatırım kuruluşu sizin belirlediğiniz aracı, evi satın alır. Sizde aylık taksit ödeyerek belirli bir vadede bu evin, arabanın sahibi olursunuz. Faizsiz olarak hem ülke ekonomisini fonlamada pay sahibi olursunuz hem de mevduatınız atıl olmamış olur.

İslami finans İslam coğrafyasında mevduatın atıl olarak kalmasını ve fiili dolaşıma döndürülmesinde büyük etkiye ve öneme sahiptir. Aşağıdaki tabloda İslami finansın Dünya ekonomisi üzerindeki yeri görülmektedir.