Faiz Kararı Açıklandı
Celal Arslan
Faiz Kararı Açıklandı
24.12.2020 Perşembe 15:27

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB),bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puanlık artışla yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltti.

TCMB, bugün gerçekleştirilen yılın son Para Politikası Kurulu(PPK)’nun ardından politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17'ye yükseltti.

Bu alınan karar ne anlam taşıyor kısaca açıklamaya çalışalım.

 

TL’nin döviz karşısında değer kazanması, enflasyonun düşmesi ve piyasaya güvenin artırılması için yapılan doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Artık bu alınan kararların net bir kararlılıkla devam etmesi halinde, piyasa ve piyasa yapıcıları tarafından barışın sağlanarak ekonomimizin pozitif durumunun daha da iyileşeceğini düşünmekteyim.

 

Peki bu karar piyasayı böyle etkileyecekte, sabit veya dar gelirli aileleri nasıl etkileyecek dersek, kısa vadede gözle görülür bir rahatlama olmayabilir lakin bu kararlılık devam ederse uzun vadede gözle görülür bir etki ortaya çıkacaktır.

Alınan faiz artırımı kararı ile Dolar/TL kurunda TL değer kazanırken dolar değer kaybetti. Bu durum bizim istediğimiz bir durumdu TCMB piyasayı baskıladığı için sürekli yapması gereken yerine yanlış hamleler yaptığı için Dolar/ TL kuru bu şekilde fiyatlanmıştı. TCMB Başkanı Naci Ağbal, geçen hafta yaptığı 'Para ve Kur Politikası' metni sunumunda "Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır. Gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız" ifadelerini kullanmıştı.

Piyasanın beklentisini faiz artırımı olarak yönlendirmişti. Bu şekilde piyasa beklentisini güvensizlik ve bilinmezlik yerine güven ve doğru beklentiye yöneltti. TCMB, doğru adımı attığı için piyasa olumlu karşılık verip pozitif yönünü daha da güçlendirmiş oldu. Bu sıkılaştırma iyi günlerin habericisi. Kısa vadede belki net bir şekilde göremeyeceğiz belki de hissedemeyeceğiz ama uzun vadede bugün gerçekleştirilen sıkılaştırma politikasının meyvelerini toplayacağız güzel ve mutlu günler yakın… Diğer yazılarımda görüşmek üzere…