Dövizin Önlenemeyen Yükselişi
Celal Arslan

Dövizin Önlenemeyen Yükselişi

28.10.2020 Çarşamba 13:19

Dövizin yükselme nedenlerini önceki yazılarımda anlatmaya çalışmıştım lakin tekrardan dövizin yükselişe geçmesiyle birlikte bir kez daha yazma gereği duydum.

Dövizin yükselmesini artık sadece koronaya bağlamak olmaz çünkü öyle ya da böyle yeni normal anlayışına göre korona tamamen ortadan kalkana kadar bu şekilde normalleşmeye hayatımızı devam ettirmeye çalışacağız. Tabi koronanın yanında, rezerv yetersizliği, dolara talebin artmış olması, altın stoklanmaya devam edilmesi, (özellikle Çin’in yeni dünya lideri olma yolunda ilerlediği ve elinde bulunan ABD’nin tahvillerinin 10.4 milyar dolar değerinde olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra Dünya üzerindeki altınları da kendi rezervine katmak için çalıştığı bilinmektedir.) TL’ye güvenin azalması, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa beklentisinin tersi pozisyonda piyasaya müdahale etmesi, yapılan açıklamalar ve bu açıklamalar karşısında alınan pozisyonlar dövizin fiyatlanmasına neden olmaktadır.

Dövizin düşmesine neden olabilecek kararlar TCMB’nin açıkladığı faizlerin, reel faizlere yaklaşması, yapılan swap anlaşmalarıyla piyasaya döviz aktarılması, döviz pozisyonu alan yatırımcıların döviz pozisyonundan çıkıp TL pozisyonuna geçmeleri gibi kısa vadeli çözümlerle dövizin fiyatı düşürülebilirdi ancak ülke ekonomisine piyasanın güvensiz bakması, TL’ye gerekli ölçüde talep olmaması( Bir miktar parası olanlar ya altın yada döviz alıyorlar yani kimse TL almıyor.) gibi nedenler TL’nin yetersizliğine neden oluyor ve bu duruma kısaca dolarizasyon deniyor.

Dolarizasyon (Para ikamesi): Bir ülkede yaşayanların yabancı para birimlerini kendi paraları yerine ve/veya paralel olarak kullanmaları durumudur.

Piyasa güveni sağlanmadan, yani TL’nin güveni artırılmadan da dövizin yükselişinin duracağını düşünmüyorum.( Yatırım Tavsiyesi Değildir(YTD)). Çünkü Faiz oranları, ülkedeki enflasyon günden güne zorlaşan yaşam koşulları, işsizlik ve bir de üzerine korona gibi bir engel göz önüne alındığında dövizin fiyatının korkulan rakamların üzerine çıkacağını düşünüyorum(YTD). Umarım gerekli adımlar atılır. TL’ye ve piyasaya güven artar. Yatırımcılar ülkemize geri dönerler. Kaçan yatırımcılar tekrardan ülkeye dönmeden bu süreç hızlanacak gibi durmuyor.

Yazılarımı okuyan siz değerli okurlarıma çok teşekkür ederim. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…