Haber 365
Haberlere Hızlı Erişin Son Dakika Haberleri ve Gelişmeleri Anında, Herkesten Önce Öğrenmek İçin;
Takip Et
Doğalgaz Rezervi Bulunmasının Piyasaya Etkisi
Celal Arslan
Doğalgaz Rezervi Bulunmasının Piyasaya Etkisi
21.08.2020 Cuma 17:48

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açıkladığı Karadeniz’de bulunan Doğalgaz rezervi bizim açımızdan yani enerji kaynağı bakımından fakir olan dışa bağımlı gelişmekte olan ülke için muhteşem bir haber. 230 milyar metreküp doğalgaz bizim yaklaşık olarak vereceğim tablonun son yılı bazlı genelleme ile hesapladığım kullanımımızla yaklaşık olarak 5,5 yıllık doğal gaz rezervimiz demek. (230 milyar m^3 / 42.1 milyar m^3=5.46 yıl eder.)

Tablo 1:  Dünya Doğalgaz Tüketiminde Önemli Ülkeler ve Tüketimleri (Milyar m3)

Şunu düşünebilir misiniz? Ülkemizin sürekli dışa bağımlı olduğu durumda ithalat ve ihracat rakamlarımız arasında 2.8 Milyar Dolar ithalat öndeydi(Ticaret Bakanlığı). Yani ülkemizden fazladan yaklaşık olarak 3 Milyar Dolar dışarıya ödüyor ve açık veriyorduk. Bir anda ülkeden çıkan 42.1 milyar metreküpün çıkmadığını düşünün. Ülke olarak 1 yılda yaklaşık olarak 3 Milyar Dolar doğalgaz için ödeme yapıyoruz(1$=5,82TLiken). Şuanda 1$=7,32TL(21.08.20, 15:49) olarak fiyatlanmakta yani 1,5 Tl fark var.

Basitçe şunu anlatmak istiyorum. Kullanılmaya başladığı andan itibaren 5,5 yıl, TL Doğalgaz baskısından etkilenmeyecek yani atıyorum Rusya bize şunu dedi hadi doğalgazın varil fiyatı artsın gibi bir şey olmayacak. Dolara bağımlılık %6 oranında azalacak. Bir de Akdeniz’de Doğalgaz bulabilirsek işte o zaman tam anlamıyla enerji anlamında bağımlılık azalacak ve ekonomik anlamda da bağımsızlık sağlanmış olacak.

Piyasalar bu durumu görüldüğü üzere düşüşle karşıladı. Dolarda istenilen düşme olmadı lakin görüyoruz ki doğalgaz fiyatı düşüşe başladı emtia fiyatlarının düşmesi demek TL’nin bu emtialar üzerindeki bağımlılığı azalıyor. Ve enerji bakımından bağımsız olma yolunda ilerliyor. Bu doğalgaz haberi bizim piyasamızı olumlu etkileyecektir. En azından Emtia bazında güzel haberler yakında.

Şekil 1:Emtiaların fiyatı

* Yatırım tavsiyesi değildir.