Haber 365
Haberlere Hızlı Erişin Son Dakika Haberleri ve Gelişmeleri Anında, Herkesten Önce Öğrenmek İçin;
Takip Et
BAE Emiri Şeyh Zayed Bin Nahayan
Abdurrahman Pala
BAE Emiri Şeyh Zayed Bin Nahayan
19.04.2020 Pazar 12:34

Bugün Pazar. Gününüz aydın gönlünüz şen olsun.

İnşallah evden çıkmıyorsunuz izolasyon ve karantina kurallarına uyuyorsunuzdur.

Umarım

Bendeniz Kasım ayımda doğmuşum.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu Şeyh Zayed Bin Nahayan da Kasım da doğmuş.

Rabbim rahmet eylesin.

Muhteşem bir şahsiyyetti. Tatillerini Türkiye’de geçiririrdi. Türkiye’de bakanlıkla işbirliği yaparak Çocuk Yuvaları açtı. Bahçelievler’de Darıca da hala adını taşıyan  kimsesiz çocuk yurtları var. 1990 senesinde Bakanlıkla yapılan bir protokol ile şeyh Türkiye’deki kimsesiz çocuklara kol kanat germişti.

1999 senesinde de 80 doğum yıldönümüydü. Türkiye’den doğum günü için Türkiye’den 6 gazeteci davet edildik. Sabah gazetesinden Can Ataklı, Hürriyet’ten Pınar Türenç, Star TV ve gazetesinden şimdi Hürriyet’te çalışan Necdet Doğan,Akşam yayın grubundan Atilla Kızıltan ve İhlas Haber Gazetesinden Mahmut Tekdemir, Milliyet Gazetesi Yazı İşleri müdürü Eren Güvener  ve Bendeniz.Türkiye gazetesi adına… Maha  hanımefendi bize tercüman ve önder diye verilmişti Toplam 8 kişi  Dubai’ye ayak bastık.  Hemen Şeyh Zayed’in krallığı Abu Dabi’ye  yola çıktık.

Dubai ile Abu Dhabi arası  160 kilometre. Ama her yer otoban olduğu için  yolculuk çok rahat geçti ve Otele yerleştik. Doğum günü uyandığımız sabahın akşamıydı. O gün Abu Dhabi’yi gezdik. Kasım ayının sonunda denize de girdik. Akşamüzeri hazırlandık ve kutlamanın yapılacağı saraya doğru yola çıktık.

Bizimle birlikte başka ülkelerden gelmiş gazeteciler de vardı.

Aynı geceye ABD Dışişleri Bakanı da Şeyhin yanında oturdu. onur konuğuydu kendisi…

Şöyle düşünün

Bir basketbol sahası veya Futbol sahasının yarısı kadar bir salon. Duvarın kenarına sıradan yemekler konulmuş. Yok yok masada…

Deve etini ilk defa orada yedim.  Deve etinin iki çeşidi var. Biraz ekşimsi gibi ama çok nefis.

Şeyh ile bizim oturduğumuz mesafe yaklaşık 20 metre. Ama Şeyh ile göz göze gelebiliyoruz. Başımızla selamlaşıyoruz.

Yemek masası yer sofrası. İnsanlar geliyor yemeğini yiyor. Doyunca kalkıyor ve başka biri onun yerine oturup yemeğe devam ediyor. Sanki Bayrak yarışı gibi bu değişimi izliyoruz uzaktan… Sadece Protokol yer değiştirmiyor.

Yaklaşık 2 saat süren yemekten sonra Şeyhin pastasını yedik ve kutlayıp otelimize döndük.

Ertesi gün ise Ticaret ve Sanayi Odası diyebileceğimiz merkeze gideceğiz oradan da o gün Enformasyon bakanı olan bugünkü şeyh Abdullah tarafından kabul edileceğiz. Ticaret ve sanayi odasında hiç bilgi alamadık. Onun 10 katını bize evinde misafir eden büyükelçimiz verdi.

Büyükelçimizin adını hatırlamadım ama çok değerli bir hariciyeciydi. BAE’de olduğumuz 1 hafta boyunca hep eli üstümüzdeydi.

Ertesi gün artık kutlama bitmişti. Protokol ziyaretleri de bittiği için bizlere birer araç tahsisi ettiler. Mihmandarımız Maha hanımefendinin nezaretinde her yeri dolaştık.

Malumunuz 7 Emirlik burası Biz  Dubai’ye indik, dönüşte de Dubai’nin altını üstüne getirdik. Hatta çölde güneş batışı deve çiftliği Çölde safari ve çölde geceleme. Hepsini orada yaptık.

Abu Dhabi’den Re’sül Hayme ve  El Ayn’a gittik. Re’sül Hayme tam Hürmüz boğazının en dar olduğu okyanusa açılma noktası. El Ayn ise öteki emirliklere göre daha yeşil. Şeyh Zayed orada modern tarım alanları oluşturmuş. Çölde toprağı çölün üstüne koyup üretim yapıyorlardı. Saygı duydum.

Şimdi her vesileyle Türkiye aleyhine faaliyetler yapan  Şeyh Abdullah Enformasyon bakanı Kardeşi de Evkaf bakanı idi. Her kararı Zayed verdiği için ülke Türkiye’nin dostuydu.  Şeyhin Bu ölümüne kadar da devam etti.

Çocukkan okumak için ABD’ye götürülen iki evlat tam bir ABD dinamik gücü olarak geri dönmüş ve bugün ABD’nin emireri vaziyetinde… Bölgede ABD’nin istediği politikaların uygulayıcısı konumunda…

Şimdi de biliyorsunuz Libya’da Hafter güçlerine destek oluyor. Yine ABD’nin emriyle…

1954’te çölde çadırda yaşayan aşiretken bugün dünyanın en modern yapıları ve gümrüksüz merkezleriyle  dünya ticaretinin merkezi.

Petrol sen nelere kadirsin.

Dubai’de bir gümrüksüz alan var  Cebel-i Ali diye... Burada dünyanın gemileri saatla limana girip çıkıyor.

Rabbim rahmet eylesin Şeyh Zayed muhterem bir insandı. Çocuklarını 6 yaşında iken Kaddafi’ye emanet edip tedavi ettirmişti .

Ama,

Çocuklar büyüyünce ABD onları da elinden almış kendi köpeği yapmış.

Son bir not.

Şeyh Abdullah 3 milyar dolarlık bir bütçe ile Suriye üzerinden Arap Birliği’ni ihya etmeye çalışıyor. Bunun için de Esad’ı kullanıyor ve koruyor.

Gününüz güzel geçsin.