Yatay Geçiş Nedir, Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş nasıl yapılır? Yatay geçiş şartları nelerdir? Yatay geçiş nedir? Yatay geçiş için gerekli belgeler nedir? Yatay geçiş tarihleri ne zaman?

16.05.2021-09:56 - (Son Güncelleme: 16.05.2021-09:56)Yatay Geçiş Nedir, Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş, yüksek eğitim görmeye devam eden öğrencilerin, başka bir yüksek öğretim kurumlarında olan eş değer bölüm ve yüksek eğitim programlarına geçiş yapmasına denilmektedir. Bir yüksek öğretim öğrencisi, eğitimine devam ettiği bölümünde okumaya devam ederken, başka bir yüksek öğretim kurumunda şu anda okuduğu bölüme eş değer olan bir bölüme geçiş yapmak isteyebilir. Bu durumda da yatay geçiş imkanlarından yararlanması zaruridir.

Farklı yüksek öğretim kurumları arasında yatay geçiş yöntemi ile yer değiştirmek mümkündür. Üniversitelerde yüksek öğrenim görmeye devam eden öğrencilerden kimisi, kimi zaman çeşitli sebeplerle başka bir üniversiteye veya başka bir şehre gitmek istemektedir. Buna örnek olarak, ailevi nedenlerden dolayı ailesinin yaşadığı şehre dönmek isteyen öğrenciler, üniversite eğitimlerini yarıda bırakmama isteği ile, ailelerinin bulunduğu şehirde bir üniversiteye yatay geçiş yapmak isterler.

YATAY GEÇİŞ NEDİR?

Yatay geçiş hakkı, farklı nedenlerden kaynaklı üniversitesini veya şehrini değiştirmek isteyen öğrencilerin mağdur olmaması için Yükseköğretim Kurulu tarafından merkezi tercih yolu ile verilen bir haktır. Öğrenciler, bir üniversiteden farklı bir üniversiteye yatay geçiş yapabilmek için bir takım şartları yerine getirmek zorundadır. Öğrencilerin yatay geçiş uygulamasından yararlanabilmesi için, halihazırda okudukları üniversitedeki genel not ortalamalarının gerekli sınırın üzerinde olması veya merkezi yerleştirme puanının istenen seviyenin üzerinde olması gerekir.

YATAY GEÇİŞ NASIL YAPILIR?

Farklı üniversitelerde olan ve birbirine eşdeğer bulunan bölümler arasında yatay geçiş yapmak için, iki seçenek bulunur. Genel not ortalamasını kullanarak veya merkezi yerleştirme puanından yararlanarak yatay geçiş yapmak mümkündür. Yatay geçiş uygulamasından yararlanabilmek için, üniversitelerin akademik takvimlerinde yer alan yatay geçiş tarihlerini takip etmek gerekir. Üniversiteler her yıl güz ve bahar dönemlerine başlarken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 'ün merkezi olarak belirlediği yatay geçiş kontenjanları doğrultusunda öğrencilerin yatay geçiş başvurularını kabul etmektedirler.

YATAY GEÇİŞ ŞARTLARI NELERDİR?

Yatay geçiş için konulabilecek şartlardan ilki, genel not ortalamasını kullanarak yatay geçiş hakkından yararlanma yöntemidir. Bu şekilde yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin, eğitime devam ettikleri bölümlerinde not ortalamalarının 100 puan üzerinden en az 60 olması gerekir. Diğer bir seçenek ise merkezi yerleştirme puanını kullanarak yatay geçiş hakkından yararlanmaktır. Bu şekilde yatay geçiş yapabilmek için, merkezi yerleştirme sınavından alınan puanın, geçiş yapmak istenen üniversitedeki eş değer bölümün taban puanından yüksekte olması şartı bulunur.

YATAY GEÇİŞ İÇİN GEREKLİ BELGELER NEDİR?

Bazı üniversitelerde olan bazı fakülteler, hem genel not ortalama şartı, hem de merkezi yerleştirme puanı şartında bulunabilirler. Yatay geçiş tarihleri olarak ilan edilen tarihler içerisinde üniversitelere yatay geçiş başvurusu yaparken, genellikle istenen bazı evraklar aşağıdaki gibidir;

Yatay geçiş için başvuru dilekçesi

ÖSYM merkezi sınav sonuç belgesi ve tercih belgesi

Mevcut üniversiteden alınacak öğrenci belgesi

Disiplin durumunu gösteren belge

Mevcut kayıtlı olunan bölümden alınan transkript

Mevcut kayıtlı olunan bölümün ders içeriklerini gösteren belge

Sağlık durumunu gösteren rapor

YATAY GEÇİŞ TARİHLERİ NE ZAMAN?

Yatay geçiş tarihleri, her yıl değişmekle birlikte, üniversitelere göre de birbirinden farklılık göstermektedir. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yapması gereken en doğru şey, eğitim hayatına devam etmek istedikleri üniversitenin akademik takvimini takip etmektir. Akademik takvimde belirtilen tarihler arasında, yapılan duyurularda belirtilen yolları sırası ile takip ederek yatay geçiş başvurusu yapmaktır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar