Meteoroloji Genel Müdürlüğü yapılan açıklamada sıcaklığın 45 derece olacağı belirtildi.Bu aydan itibaren etkili olan ve 50 dereceleri bulacak olan çöl sıcakları için uzmanlar uyardı. Sıcaklara karşı dikkatli olmanın yaşamsal önem taşıdığını belirten uzmanlar, beyin felci riskine özellikle dikkat çekti.

Hava sıcaklarının 50 dereceyi bulacak olması beyin kanaması gibi birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor. Uzmanlar sıcaklar için kesinlikle yapılması gerekenleri sıraladı. İşte alınacak önlemler;

BOL SU TÜKETİN!

Sıcak havalarda en çok gerçekleşen tehlike sıvı kaybı. Bu sebeble uzmanlar bol sıvı alınmasının hayati önem taşıdığını belirtiyor ve her gün en az 3,7 litre su içilmesi için uyarıyor.

ŞAPKASIZ VE GÖZLÜKSÜZ ÇIKMAYIN!

Uzmanlar sıcakların en çok hissedildiği 12.00 ile 14.00 arası güneşe çıkılmaması gerektiğini söylüyor ve özellikle yaşlılar ve çocukların güneşten etkinlenmemek için mutlaka ama mutlaka şapka takılmasını öneriyor.

YEŞİLLİK TÜKETİN!

Sıcak havalarda vucudumuz için olmazsa olmaz olan bir diğer şeyde vitaminler. Uzmanlar bol sebze ve meyve yenilmesini vitamin almak açısından oldukça önemli olduğunu belirtti.

SOĞUK DUŞ ALIN!

Uzmanlar her gün soğuk duş almanın hem bünye açısından kendinizi daha zinde hissetmenize hem de sıcak havalardan korunmanıza yardımcı olacağını söylüyor.