Deprem uzmanlarından Ahmet Ercan ve Oğuz Gündoğdu Mexica’da yaşanan depremin bu kadar az etkilerinin olmasını, depremin kent merkezlerine uzak yerde olmasına ve alınan tedbirlere bağlıyor. Ahmet Ercan, ‘Deprem sonrasında meydana gelen yer kabuğu gerginliği ülkemizi de içine almak suretiyle dünya üzerinde herhangi bir bölgede 10 gün içerisinde bir deprem yaşanabilir’ açıklamasında bulundu.

Depremin kırsal alanlarda daha fazla etkilere yol açtığını belirten Ercan, depremde ortaya çıkan enerjinin bin atom bombasına denk olduğunu ifade etti.

Türkiye’de yer alan kırsal kesimlerdeki yapıların çok fazla denetleme olanağının bulunmadığını belirten deprem uzmanı, Anadolu’da geleneksel ve yoksul halkın yaşadığı yerler ve evleri tehlike altında yani olabilecek herhangi bir depremden etkilenebileceğini dile getirdi.

Ercan, ‘Meksika depremi sonrasında oluşan enerji olağanüstü büyüklükte. Yerin çekirdeğine yer salınmıştır. Bu sarsıntılar 3 türlü hareket ediyor. Şu anda yer kabuğunun tamamen gergin bir durumda. Yer yuvarının üzerinde kırıklıklar mevcut. Enerji biriken noktalar varsa bu bölgeler olabilecek bir depremle gerginliğini atabilir. Söz konusu deprem dünyanın her yerinde gerçekleşebilir. Buna Türkiye de içerisinde olmak üzere dünya üzerinde herhangi bir bölgede 10 gün içinde orta ya da büyük depremler yaşanmasına şaşırmamak gerek.’ dedi.