Kurban Bayramı tatilinin 10 gün sürmesi ülke vatandaşlarına büyük bir moral sağlarken turizm sektörünün eksikliklerini kapatarak yaralarına merhem olduğu görülüyor. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında bu süre zarfında turizm oldukça hareketli dönemlerini geçirdi. Buna karşılık olarak da 1 milyar 100 milyon liralık ekonomik hacim meydana geldi.

Tatilcilerin 10 günlük planlarında sadece tatil lokasyonları değil büyük küçük bütün esnaflarda bundan fazlaca nasibini aldı. Ülkenin her yerinde bu tatil sürecinde canlılık yaşandı.

Uzun tatillerin turizmde etkili olduğuna dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu zamanın hem tatile, hem akraba ziyaretine, hem de dini vazifelerin yapılmasına yettiğini ifade ederek, ‘Bu tatil çalışan vatandaşlara moral olurken başta turizm olmak üzere birçok sektöre de getirisi bir hayli fazla oldu. 500 bin kişinin, konaklama yerlerinde kaldığı tahmin ediliyor. Çok fazla kişide memleketlerine yazlıklarına giderek oralarda hareketlilik yaşanmasını sağladı. Bundan dolayı ülkenin her noktasında ekonomik bir canlılık yaşandı.’ açıklamasını yaptı.

Ayık, Ekim ayının sonuna kadar tatilde kazanılan canlılığın devam edeceğini belirtti.