İleri Sürüş Uzmanı Kerem Günsel, Kurban Bayramı’nı il dışında geçirecekler için trafik konusunda uyardı. Tatilde araçları ile birlikte yolculuk yapacak vatandaşları trafik kazalarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini hatırlattı.

Ülke genelinde uzun süreli bayram dönemlerinde pek fazla vatandaş il dışına araçları ile birlikte seyahat ediyor. Bu günlerde trafiğe pek çok araç girdiği için trafik kazalarında artışlar meydana geliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalara bakılırsa, ülke genelinde 2008 ‐ 2016 seneleri arasında, ramazan ile kurban bayramlarında 123 günlük tatil süresinde, trafikte meydana gelen 15 bin 336 trafik kazasında bin 137 kişi ölürken, 44 bin 941 kişi de yaralı bir şekilde kazadan kurtarıldı.

Sürücülerin yola çıkmadan önce aracını yola hazırlaması gerektiğini ifade eden Günsel, ‘Uzun yola çıkmadan önce araçların gerekli bakımları mutlaka yaptırılmalıdır. Bununla birlikte trafik kurallarına daha dikkatli olmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca halk arasında yaygın olan trafikte kahve içme durumu tam tersine uykunuzu açmaz. Yolda en iyi içecek sudur.’ ifadelerini kullandı.