Sümela Manastırı'nda devam eden restorasyon çalışması esnasında kuzey çatının üst sağ yamacında bulunan ve şimdiye kadar girilmemiş gizli bir geçitle ulaşılan alan ortaya çıktı. Türkiye'nin en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biri olan ve senede 600 bin kişinin ziyaret ettiği Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı'nda, 2 sene önce başlanan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ziyaretçi girişine kapatılan manastırda, ‘Yamaç ıslah çalışması’ adı altında kaya ve buz kütlelerinin düşerek meydana gelecek olumsuzluklara neden olmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekip çalışma başlattı.

3 aşamada yapılan çalışmalarda 79 bin metre kare alanda kaya temizliği planlandı. Restorasyon çalışmaları esnasında şimdiye kadar girilmemiş kuzey çatının üst sağ yamacında gizli bir geçitle ulaşılan nokta bulundu.

CENNET VE CEHENNEM FRESKLERİ

Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı olarak kabul ettiği ‘şapel’ olduğu ortaya çıkan bölümde şimdiye kadar görülmemiş ‘Cennet ve cehennem, ölüm ve yaşam’ tasviri taşıyan fresklerin yer aldığı ifade edildi.  Şapelin gün yüzüne çıkarılması ve ziyarete açılması için de harekete geçildi. 30 metrelik yol yapılmasının planlandığı bölüm içindeki hasar gören fresk ve çatı kısımları tekrar onarılacak. Restorasyonu bittiğinde ise Sümela Manastırı yeni bir ziyaret alanına kavuşmuş olacak.

Söz konusu yer hakkında açıklamada bulunan Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, şimdiye kadar Sümela Manastırı’nda girilmemiş noktalara ziyaretçileri sokarak bu bölümleri de turizme kazandıracaklarını ifade etti.