Birçok insan tarafından tanınan sosyolog ve siyaset bilimci Prof. Dr. Şerif Mardin (90), İstanbul'da tedavi altında bulunan özel bir hastanede akşam sularında hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Şerif Mardin'in cenazesi, bugün Yeniköy Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.

PROF. DR. ŞERİF MARDİN KİMDİR?

1927 senesinde İstanbul'da hayata geldi. Lise öğrenimine Galatasaray Lisesi'nde başladı. ABD’de orta öğrenimini bitirdi. Mardin, Üniversiteyi Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nde okuyarak oradan mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini John Hopkins Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Mardin, 1954 yılında asistan olarak Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. Stanford Üniversitesi'nde doktorasını bitirdi. 1964 yılında doçent, 1969 yılında ise profesör oldu.

Ankara Üniversitesi'nde 13 sene hocalık yapmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı’nda bulundu. Bundan sonra yaklaşık 13 yıl Washington'da bulunan American University'de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığını yaptı.

Sonrasında Türkiye’ye gelen Mardin, çalışmalarını Sabancı Üniversitesi'nde devam ettirdi..

Prof. Dr. Şerif Mardin, son olarak İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyeliği yapıyordu.