Bundan birkaç yıl önce, listemizdeki gibi ibretlik ve komik Photoshop çalışmaları yüzünden ”Photoshop yasaklansın” cümlesi halkımız tarafından yüksek sesle dile getirilir olmuştu. Tabii ki Photoshop’un yasaklanacağı falan yok, hatta bu gibi çalışmalar için desteklenmesi bile lazım.

PHOTOSHOP NEDİR?

Photoshop, Adobe Systems’in geliştirdiği pixel tabanlı grafik ve fotoğraf işleme yazılımıdır. Adobe Photoshop, vektörel grafiklerle de çalaşıbilme imkanı sunmasına rağmen asıl güçlü olduğu yönü pixel tabanlı imajlar üzerindeki başarısıdır. Adobe Photoshop Microsoft Windows işletim sistemleri ve MAC OS X işletim sistemleriyle çalışmaktadır.
Adobe Photoshop, konusunda Dünyada en çok kullanılan yazılımdır. İlk olarak 1987 yılında Michigan Üniversitesinde temelleri atılan Photoshop gelişerek günümüze kadar liderliğini hep korumayı başarmıştır. Photoshop ile ilgisi olmayanların bile günümüzde adını fotoşop olarak bildiği bir program haline gelmiştir.

Adobe Photoshop, fotoğraf stüdyoları, reklam ajansları, web tasarım stüdyoları ve film sektörü gibi pek çok sektörde mesleki amaçlarla kullanılmaktadır. Fotoğraflar üzerindeki inanılmaz becerileri neticesinde usta ellerden çıkan çalışmaları görerek bir hevesle Photoshop öğrenen ve kullanan pek çok amatör kullanıcısı da bulunmaktadır.

Adobe Photoshop ile resimler üzerinde tam hakim olacak şekilde çalışmaktadır. Fotoğraflarda ki istenmeyen yerlerin temizlenmesi veya rötüşlanması gibi işlemleri çok pratik şekilde yapabilmektedir. Grafik ajanslarında kartvizit, broşür gibi ürünlerin tasarlanmasında kullanılır. Web sitelerinin neredeyse tamamında Photoshop ile hazırlanmış grafikler kullanılmaktadır. Sınırlı yeteneklere sahip olduğu animasyon işlemlerinde de kullanılmaktadır.
Adobe Photoshop, hakkında pek çok internet sitesi ve kitap mevcuttur. Bağzı üniversitelerde de mesleki ders olarak öğretilmektedir. Özel kurslar veya görsel eğitim setleriyle de Photoshop öğrenmek mümkündür. Bu kadar popüler olan Adobe Photoshop aslında lisanslı yani ücret karşılığında satılan sayısal imaj dosyaları işeleyebilen bir programdır.