İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından şehir içerisindeki otoparkların tek elden idare edilmesi amacı ile çalışma başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İSPARK’ın şehir içinde yönettiği otoparkların, merkezi otomasyon içerisinde yer almasını planlayan sistem, araç sahiplerine büyük kolaylık getirecek.

Otoparklarda bulundurulacak bin 500'den fazla sensörden alınan veriler, tek merkezde bir araya gelecek. Bir yerde toplanan veriler, telefonlara indirilen ‘İBB yol gösteren’ uygulaması ile araç sahiplerine yardımcı olacak.

İSPARK MÜJDEYİ VERDİ

Diğer yandan, İSPARK, Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanına yakın mesafede hizmete açtığı yaklaşık 3 bin 500 araç kapasiteli otoparklarında devrim gibi bir uygulama başlattığını duyurdu.

Özellikle havalimanı girişinde yolcu bekleyişinde olan araçların oluşturduğu uzun kuyruklar ve yol açtığı trafiğin ortadan kalkması amacıyla sürücüler, havalimanına 5 dakika mesafede yer alan İSPARK otoparklarına yönlendirilmesi planlanıyor.

Otoban kenarında bekleyen otomobillerin trafikte yol açtığı tehlikelerin önlenmesi ve güvenli bir parklanmanın yapılması sağlanacak
İSPARK otoparklarına otomobillerini bırakan ya da yolcularını almak için bekleyişte olan sürücülerin ring servisleri bulunacak.