Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son günlerde gündemde olan bazı olayların sorasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile bir araya gelerek, bu sorunlara çözüm bulmak adına servis şoförlüğü için mesleki yeterlilik belgesinin aranmasının şart olmasına karar verdi.

Söz konusu mesele ile ilgili düzenlemelerin Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Palandöken, yeterliliklerin hazır olduğunu söyleyerek, ‘Hazırlanan yeterlilik ile bundan sonra her isteyen servis şoförlüğü yapamayacak. Artık, mutlaka Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yayınladığı standartlar çerçevesinde gerçekleştirilecek sınavları başarı ile geçmeleri gerekecek. Artık okullarda servis şoförlüğü için ehliyet ve SRC belgesi yeterli sayılmayacak. Hazırlanan yeni düzenlemeler ile eski ‘şoför abiler’ geri dönecek.
Palandöken bu konuda velileri de uyararak, ‘üç kuruş ucuz olacak’ diye korsan servisçilere güvenmeyin dedi.

NELER OLMUŞTU?

İstanbul Ümraniye'de dün bir ilkokulun bahçesinde meydana gelen çatışmada 1 kişi hayatını kaybederken 2 kişide yaralandı. Servisçi çatışmasına yönelik 7 kişi gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Meydana gelen çatışmada hayatını kaybeden Cüneyt Elik’in emniyette, kasten yaralamadan 3 kaydı bulunduğu belirtilirken aranan 4 şüpheli arasında birinin de, 'Çocuğun cinsel istismarı'ndan poliste kaydı olduğu ortaya çıktı.