Gelecek sene, 1999 Marmara Depremi'nden sonra başlatılan ve geçen 18 senende 60 milyar liraya yükselen Özel İletişim Vergisi’de (ÖİV) değişecek. ÖİV'deki farklılıkla yüzde 7.5'lik tek oran gerçekleşecek. Halihazırda yüzde 5, 15 ve 25'lik oranlar mevcut. Yüzde 7.5'lik ÖİV, telefon ve televizyon için verilen vergiyi azaltırken, yalnızca ses kullanımında cep telefonunda olduğu gibi sabit ev ve iş telefonu faturalarını da düşürecek.

Şimdi devletin ÖİV tahsilatının geniş bölümünü, uyguladığı internet hizmetlerindeki vergiye ise 2018 yılından sonra yüzde 50 zam uygulanacak.

ELEKTRİK FATURASINA ZAM YOK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Ekim, Kasım ve Aralık aylarını içine alan, önümüzdeki 3 aylık zamanda elektrik fiyatlarında herhangi bir zam uygulamasına gidilmeyeceğini açıkladı.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, 1 Ekim tarihinden itibaren önümüzdeki 3 ay için perakende elektrik satış fiyatlarında zam görülmeyecek.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNE ZAM

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın verdiği bilgilere göre, otomotivin değeri de vergilemede esas oluyor ve değerine göre vergi yüzde 10-20 yükselecek. Binek otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi gelecek sene yüzde 40 fazla yükselecek. Diğerleri tekrardan değerleme oranında yükselecek.