Meteoroloji hava sıcaklıklarının hafta sonu yükseleceğini diğer hafta ise hissedilir derecede azalacağını belirtti. Fırtınaya karşı uyaran meteoroloji, önümüzdeki hafta etkili olacağı tahmin edilen soğuk hava dalgasının meydana getirebileceği olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması için vatandaşları uyardı.

Meteoroloji 1.Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi etkili yağışlar, etkili olması tahmin edilen soğuk hava dalgasına karşı vatandaşı uyardı. Meteoroloji'nin uyarı mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, hafta sonu kuvvetli güneyli rüzgarlarla beraber daha da yükseleceği, ama soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle Pazar günü öğleden sonra başlayarak hissedilir derecede (6-10 derece) düşeceğini ve önümüzdeki hafta mevsim normalleri civarına inmesi bekleniyor.

Rüzgarın bu gece yarısından itibaren Cumartesi ve Pazar günü öğleden sonraya kadar Marmara güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-75 km/saat) esmesi bekleniyor. Fırtınanın Pazar günü öğle saatlerinden itibaren rüzgarın karayele dönmesiyle beraber etkisini kaybedeceği bekleniyor.

FIRTINA UYARISI!

Bölgemiz 16 Aralık 2017 Cumartesi günü akşam saatleriyle beraber yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Bölge genelinin yağışlı geçeceği, yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

17 Aralık 2017 Pazar günü bölge genelinin yağışlı geçeceği, yağışların yağmur ve sağanak, Marmara'nın batısı ile İstanbul çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde kuvvetli olması bekleniyor. 18 Aralık 2017 Pazartesi günü bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 19 Aralık 2017 Salı günü bölge genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. 20 Aralık 2017 Çarşamba günü soğuk ve yağışlı sistemin Marmara'nın doğusunda etkili olmaya devam etmesi bekleniyor. Yağışların kıyı kesimlerde yağmur iç bölgelerde yer yer karla karışık yağmurlu olması tahmin ediliyor.