Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın Marmara Bölgesi ve İstanbul'da bugün sabah saatlerinden itibaren şiddetini yükselterek güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli (40-60 km/saat); gece saatlerinden sonra ise yer yer fırtına şeklinde (60-90 km/saat) devam edeceği tahmin ediliyor.

Pazar günü öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenen şiddetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar ile soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor.

Diğer yandan yetkililer yoğun kar yağışlarına karşın vatandaşlara uyarılarda bulundu. Artvin, Rize, Ardahan yakınları ile Bayburt, Erzurum ve Kars'ın kuzey, Trabzon'un doğu kesimleri yağışlı olması bekleniyor.

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer bölgelerde karla beraber yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak (20-50 mm), Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde yoğun kar (30-60 cm) yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde Trakya Kesimi, İç Ege ve İç Anadolu'da yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği ifade edildi. Hava sıcaklığının iç ve batı kesimlerde 2 ila 5 derece yükselmesi bekleniyor.

Yağışların; öğle saatlerine kadar Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde yoğun kar yağışı (30-60 cm) şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (çığ riski, yoğun kar yağışından dolayı ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı ve benzeri) karşı dikkatli ve tedbirli olunması için vatandaşlar uyarıldı.