Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, geçen haftadan itibaren ülke genelinde yaşanan hava sıcaklıkları mevsim düzeyinin 6 ila 10 derece üzerine çıktı.

Yurdun kuzeybatı bölümlerine, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın'da ‘bugüne kadar ölçülmüş Eylül ayı en yüksek sıcaklık’ rekorları kırılarak tarihe geçti.

Son değerlendirmelere göre, yarından sonra bir haftalık bir zamanda Türkiye’de sıcak hava dalgası etkisinin gösterecek.

Bu hafta sonu ve gelecek haftada yurdun iç bölgelerinde (İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinin iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında) normalin çok üzerinde sıcaklık hissedilecek, Eylül ayı sıcaklık rekorları kırılacak.

Türkiye dünden itibaren Libya'dan gelen çöl sıcaklarından oldukça fazla etkilenecek. Türkiye çapında sıcaklıklarda 5-9 derece yükselme görülmüştü. Ülkeye’yi Libya’dan gelen sıcak hava dalgaları etkisi altına alacak. Türkiye’nin hemen her bölgesinde sıcaklık kendini belli edecek. Eylül ayında olması gereken sıcaklıklardan daha fazla bir sıcaklık vatandaşları korkutuyor.

Sonbahara girmemize rağmen sıcak havalar hala ülkeyi terk etmiyor. Mevsim normallerinden çok fazla seyreden sıcak havalar bugünden sonra daha da artacak.

Yapılan son açıklamalara göre yurt genelinde yağış beklenmiyor.