Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, bankaların alışverişe rağbeti arttırmak için, kartların daha çok kullanımını sağlamak amacıyla "para puan" kampanyaları ve promosyonlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sektör anlamında hemen hemen her bankanın bu uygulamayı yaptığını söyleyen Küçük, bu promosyonlardan kartlara yapılan yüklemenin çoğu banka tarafından sene sonunda silindiğini hatırlattı.

Küçük, "Banka kredi kartlarına ve bazı mağaza kartlarına, alışveriş sonrası puan yüklenmekte, bu puanlar para olarak kullanılabilmektedir. Sene sonlarında, bazı bankalar ve mağazalar, kartlara yüklenen para puanları silmekte, bazıları ise yeni seneye aktarmaktadır. Bu yüzden tüketicilerimiz elde promosyon şeklinde verilen bu puanlarını kontrol ederek kullanması önerisinde bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Tüketicilerin mağduriyete uğramaması için kartlarını kontrol etmesi gerektiğini söyleyen Küçük, şu uyarılarda bulundu: "Tüketicilerimiz ilk önce kartlarında birikmiş para puanları kontrol etmeliler ve içerisinde para var mı bakmalılar. Kartı veren banka ya da mağaza ile haberleşerek, para puanlarının sene sonunda silinip, silinmeyeceğini bilmeliler. Tüketiciler, kartlarında birikmiş para puanları, ihtiyaçlarına uygun alışverişlerinde kullanmalılar."

Kazanılan bu hakkın sene sonunda silineceğini bilen banka ve mağazaların tüketiciyi bilgilendirmesi gerektiğini ifade eden Küçük, kartlarda birikmiş para puanların, tüketicilerin kazanılmış hakları olduğunu ve tüketicilerin bu puanları diledikleri zaman kullanması gerektiğini belirtti. Küçük kartlarda birikmiş puanların, sene sonlarında silinmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Banka ve mağazalar, kartlarda birikmiş puanları SMS ve e-posta yoluyla tüketicilere bildirmeli, tüketicileri bilgilendirmelidir." açıklamalarında bulundu.