Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, güvenlik bilimlerinin bulunacağı fakülte için 2018-2019 akademik senesini beklediklerini ifade etti.

4 yıllık eğitim sunacak fakültede her bölüme 20 öğrenci kayıt yaptıracak. Prof. Çelik, “İstihbarat bölümü mezunları ajan da olabilirler” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, istihbarat, güvenlik, terör ve strateji gibi bölümlerin bulunacağı “güvenlik bilimleri fakültesi”ni 2018-2019 akademik yılında hizmete almayı hedeflediklerini belirtti.

Fakültenin istihbarat bölümünde iç ve dış istihbarat anabilim dalı ile suç araştırma anabilim dallarının yer alacağını ifade eden Çelik, strateji bölümünde stratejik araştırmalar güvenlik ve yönetimi anabilim dallarını da olacağını açıkladı. Çelik, DEÜ’deki güvenlik bilimleri fakültesinin bölümlerinde siyasi tarih, sosyoloji gibi derslerin verileceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Yurtdışında örnekleri var. Mesela strateji bölümünü niye istiyoruz, 100 senelik stratejik planları yapıp ona göre önlem almak istiyoruz. Her şeyin analitik düşünce açısından değerlendirilmesi ve buna uygun tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz.”