İstanbul'da sıcak hava ve nemden bunalan kimi vatandaşlar sahillere akın etti.

Avrupa yakasında serinlemek için Silivri'ye giden halk, plajlarda yoğunluk oluşturdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait cankurtaran ekipleri herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına vatandaşları sık sık ikaz etti.

Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı motorize yunus ve asayiş birimleri ile sivil polisler ise denize girilen bölgelerde olası hırsızlık olaylarına karşı devriye gezdi.

Bu esnada bazı vatandaşların da güneşten korunmak için park ve bahçeleri tercih ettikleri kiminin ise şemsiye kullandığı gözlendi.

METEOROLOJİ'DEN SICAK HAVA UYARISIİstanbul'da bugünden başlayarak gelecek günlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağını ifade eden uzmanlar, nem oranının %98’e kadar yükseleceğini, bu sebeplede havanın aşırı derecede bunaltacağını aktarıyor.

Meteoroloji yetkilileri tarafından bu değerlerin tüm hafta süresince devam edeceği bilgisi de verildi.

YÜZYILIN EN YÜKSEK NEMİ GÖRÜLEBİLİR


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Tek'e göre ise, 100 senenin en yüksek miktarları da görülebilir.

İSTANBUL ADETA KAVRULACAK


Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, “Basra Körfezi üzerinden gelen muson sıcak hava dalgasının etkisiyle yazın en sıcak günlerini geçireceğiz. Sıcak ve kuru çöl rüzgârları hafta sonu İstanbul’daki sıcaklık değerini 37-38 dereceye çıkaracak. Nem ile beraber hissedilen sıcaklık 45 dereceyi aşacak. Asfalt sıcaklığı 65, beton sıcaklığı ise 60 dereceyi buluyor. İstanbul’da hissedilen sıcaklık ile Şanlıurfa’daki sıcaklık değeri aynı düzeye gelmiş oluyor.” ifadelerini kullandı.