İstanbul’sa son günlerde görülen aşırı trafiğin nedeni, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) Anadolu yakası Edirne İstikametine yapılacak olan Serbest Geçiş Sistemi çalışmaları. Çalışmalar İstanbul trafiğini kilit noktasına getirdi. Trafiğin en yoğun olduğu yerler köprü giriş çıkışları olmakla birlikte diğer yollarda da görülüyor.

Bu çalışmaların7 Kasım'da bitmesi planlanıyor ancak bu tarihten daha erken tamamlamak için yoğun çaba sarf ediliyor. Çalışmalar boyunca trafik akışı, her iki yönde birer şerit kapatılarak üçer şerit üzerinden yapılacak.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ’NDE DE TRAFİK VAR

FSM köprüsü Anadolu yakasından Avrupa yakasına ulaşımda uzun kuyruklar oluştu. Araç sahiplerinin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne gitmelerinden dolayı bu köprüde de yoğunluk meydana geldi. Trafik yoğunluğuna hava durumuda etkisini gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafik yoğunluk haritasına bakılırsa İstanbul’da trafik yoğunluğu saat 08:30’dan itibaren yoğun bir şekilde hissediliyor.

SÜRÜCÜLERE ÖNERİLEN YOLLAR

Köprü çalışmaları esnasında vatandaşların, meydana gelen trafik yoğunluğundan etkilenmemeleri için araç sahiplerine alternatif güzergahları (Avrasya Tüneli, 15 Temmuz Şehitler ve Yavuz Sultan Selim köprüleri) kullanmaları öneriliyor.