Çalışma hayatıyla ile ilgili yasalardaa kıdem tazminatında bulunmanın yolları düzenlendi.kıdem tazminatından yararlanmak için istifa etmemek gerekiyor. Bu durumun emeklilik, askerlik ve kadınlar için evlilik gibi birkaç istisnai durumu mevcut.

Bu istisnalardan biri de, 9 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı olup 15 sene sigortalılık zamanı ile 3 bin 600 gün (10 yıl) prim ödemesini bitiren kişiler için var.

Söz konusu çalışanlar SGK'dan 15 sene ve 3 bin 600 günü tamamladıklarını gösteren bir yazı aldıklarında işyerlerine giderek tazminatlarını isteyip ayrılabiliyorlar. Ancak bundan yararlanmak için iş yerinde en az 1 sene boyunca çalışmak gerekiyor.

BAŞKA İŞYERİNDE ÇALIŞABİLİR

Bu kapsamda, ‘Tazminat verildikten sonra çalışma hayatına geri dönebilir miyim?, Sonraki işyerimden de aynı yazıyı alarak tekrar tazminat isteyip ayrılabilir miyim?’ soruları akıllara geliyor.

15 sene ve 3 bin 600 yazısı sayesinde işi bırakan bir çalışan gerçekte, çalışma hayatımı bitirdim emekli olmayı bekleyeceğim ifadesini kullanmış sayılıyor. Bu sebepten ayrıldıktan hemen sonra yeni bir işte çalışması makul değil. Ancak belirli bir zamandan sonra tekrar çalışmaması için bir engel yok.

ÇALIŞANLARI İLGİLENDİREN MAHKEME KARARI

Sağlık Bakanlığı’nın kurumlarından birinde görevli olan personelin maaşı haberi olmadan işveren tarafından düşürüldü. Düşük maaş ile bir zaman görev yapan işçi, bu sebepten mahkemeye başvurup, ücretinin düşürülmesinin talebi dışında olduğunu belirtti.

Yargıtay, çalışanın altı iş gününde yazılı bir şekilde kabul etmediği çalışma koşullarındaki farklılığın çalışanı ilgilendirmeyeceğine, çalışanın eksik verilen maaşı almasının ücretin indirildiğini zımni olarak kabul etmiş görülmeyeceğine hükmetti. İmza atılan kararda çalışanın isteği olmadan maaşının düşürülmeyeceğine vurgu yapıldı.