Kurban Bayramı'ndan önce Şanlıurfalı baklavacılar, yurt içi ve yurt dışından gelen yoğun isteği karşılayabilmek adına hummalı bir çalışma içerisine girdi.

Şehre özgü sade yağ, sert buğday unu ve Şanlıurfa'da yetişen fıstık kullanılarak yapılan baklava, bayramda misafirlere ikram edilen tatlıların başında geliyor.

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla çalışmalarını artıran baklava ustaları, bilhassa gece saatlerinde çalışarak siparişleri yetiştirmeye çalışıyor. Sıcak havanın da etkisiyle yaz aylarında bekledikleri alakayı bulamayan baklavacılar, bayramda yapacakları satışlarla bu kaybı telafi etmenin hesaplarını yapıyor.
Kilogramı 40-60 lira arasında değişen baklavaya yurt içinin yanı sıra yurt dışından da ilgi gösteriliyor.

Yaklaşık 41 senedir baklavacılık yapan Mehmet Üstüneller, baklavanın ülkenin en önemli kültür değerlerinden birisi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin önemli lezzetlerinden baklava kültürünü sürdürebilmek için çalıştıklarını dile getiren Üstüneller, kaliteden taviz vermeden ve bir katkı maddesi kullanmadan baklava ürettiklerini ifade etti.

"Kendi ürettikleri baklavanın organik olduğunu" ve tüm malzemesinin başta sade yağ olmak üzere Şanlıurfa'ya özgü ürünlerden yapıldığını belirten Üstüneller, şunları söyledi:

"Şanlıurfa'ya has baklavamızı yurt içi ve yurt dışındaki tüm insanların tatması için çaba sarfediyoruz. Türkiye çapında ürünlerimize ilgi gösteren çok vatandaşımız mevcut. Bayram nedeniyle de işlerimizde yoğunluk yaşıyoruz. Bilhssa yurt içi ve yurt dışından gelen istekler arttığı için fazla mesai yapıyoruz."