Gemlik'in taşınması kararı hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bu bölgedeki statik hesapların olabilecek en kuvvetli depremlere göre yapılması lazım. Eğer siz bunları yapmazsanız büyük bir felaket sizi bekliyor olacaktır. Ne yazık ki Gemlik'te de söylenilenler doğru. Biz de okuyoruz onları. Verilen raporlar öyle. 'En ufacık bir depreme dayanamayacak' diye geçiyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bursa'nın Gemlik ilçesinde deprem riski altında bulunan yerleşim yerlerinde bulunanların daha güvenli bölgeye taşınmasına yönelik düzenleme hakkında açıklama yaptı.

Türkiye'nin deprem ülkesi olduğuna dikkat çeken Özhaseki, ülke topraklarının yüzde 66'sının birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını, nüfusun da ortalama yüzde 71'inin bu bölgelerde bulunduğunu ifade etti. Bakan Özhaseki, bu sebeple her gün bir ilden deprem haberi geldiğine dikkat çekerek, daha küçük şiddetli depremlerin her gün pek fazla yaşandığını, ancak hissedilmediği için haberlere konu olmadığını belirtti.