Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) görüşmesine gelişi esnasında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bakan Sarıeroğlu, taşeron işçilere ilişkin hazırlıklar konusunda harekete geçtiklerini ifade ederek, ‘düzenlemeler tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. Bir kaç düzenleme üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Şimdilik detay veremiyoruz.’ açıklamasında bulundu.

Diğer yandan, Başbakan Binali Yıldırım, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'la bir araya gelmişti. Başbakan Yıldırım gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, taşeron işçiler hakkında sevindiren haberi verdi. Başbakan taşeron işçilerin kadro çalışmalarının tamamlanmasına çok az bir zaman kaldığını belirtti.

ARTIK GÜNDEMDE OLMAYACAK

Başbakan Yıldırım yaptığı ziyarette Ergün Atalay ile ilgili taşeron mevzusunu tartıştıklarını ifade etti. Başbakan, ‘Taşeron mevzusunu gündemden kaldıracağız. Farklı alternatif yollar dikkate alınacak şekilde çalışmalar bitecek. Bu sene bitmeden bu duruma son nokta koyulacak.’ dedi.

İŞSİZLİK ORANI DÜŞECEK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘2019 yılından itibaren işsizlik oranının tekrar tek haneye inmesini ve 2020 senesinde yüzde 9,6 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Böylece güçlü iş gücüne katılım seviyesi ve çalışma çağı nüfusundaki yükselmeye rağmen gerçekleşmiş olacak.’ dedi.