Bölgeyi en iyi şekilde anlatmak için çeşitli eserlere de yer verilen meydanlar genellikle buluşma noktası ve kültürel gezilerin merkezi haline gelmiştir. Bazı meydanlar yapıları veya tarihi özellikleriyle çok bilindik bir hal almış olup, tüm dünya tarafından bilinmektedir.


 • Trafalgar Meydanı – Londra, İngiltere
 

Londra’nın en büyük meydanı Trafalgar, tarihsel açıdan çok zengindir. Meydanda birçok tarihi anıt bulunur. Ayrıca ulusal etkinliklerin birçoğu burada gerçekleştirilir. İngilizlerin kahramanlarının anıtlarının yer aldığı bu meydanda Sir Henry Havelock, George Augustus Frederick gibi önemli kişilerin heykelleri bulunuyor. Ayrıca meydanda şehrin en önemli yapıtlarından Ulusal Galeri de bulunmaktadır. 


 • Kızıl Meydan – Moskova, Rusya


Rusya’nın en önemli meydanı Kızıl Meydan, ihtişamlı yapısıyla öne çıkıyor. Oldukça büyük bir alanda yer alan meydanın çevresindeki Kremlin Sarayı’nın duvarları ve Aziz Basil Katedrali, meydana güzellik katan unsurlar. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Kızıl Meydan ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.


 • Aziz Peter Meydanı – Roma, İtalya


1600’lü yıllarda inşa edilen meydan, Aziz Peter Bazilikası’nın karşısında yer almaktadır. Özellikle Katolikler için büyük önem taşıyan meydanı kuşbakışı görebilmek, tüm turistlerin ilgisini çekmektedir. İtalya’da görülmesi gereken meydanların yanı sıra birçok tarihi yapıt bulunuyor. Bunların tümünü kapsamlı ve uygun İtalya turlarına katılarak keşfedebilirsiniz.


 • San Marco Meydanı – Venedik, İtalya


Suların altındaki kent Venedik’in en önemli yerlerinden San Marco Meydanı, her yıl Paskalya Bayramı’ndan 40 gün önce Venedik Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor. Venedik’in buluşma ve etkinlik merkezi olan meydan ismini meydandaki San Marco Kilisesi’nden almaktadır.


 • Alexanderplatz Meydanı – Berlin, Almanya

Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla birlikte popülerleşen Alexanderplatz Meydanı, Berlin’de görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Meydandaki Televizyon Kulesi burayı özel kılan yapıtlardan biri. Bunun dışında birçok yapıtın yer aldığı meydan, yerel insanlar tarafından sıkça tercih edilen bir buluşma noktası.


 • Concorde Meydanı – Paris, Fransa

Şanzelize Caddesi’nde bulunan Concorde Meydanı, Paris’in en büyük ve ünlü meydanıdır. Fransız Devrimi ve Paris’in diğer birçok tarihi olayına tanıklık eden meydan, geçmişi ve tarihi özellikleriyle Avrupa’da öne çıkıyor. Meydandaki Dikilitaş yapısı en fazla dikkat çeken öge olurken Fransız kentlerini simgeleyen 8 heykel de harika nitelikte.


 • Old Town – Prag, Çek Cumhuriyeti


Prag’ın geniş meydanı, şehrin ilk görülmesi gereken yer olurken Tyn Kilisesi, Astronomik Saat gibi yapıları da barındırır. Meydanda yılın belirli dönemlerinde geleneksel pazarlar kurulur. Devasa yapıtlarıyla turistik dönemlerde ilgi çektiği için çok kalabalık olabilir. Ayrıca restoran ve hediyelik eşya dükkanlarıyla da popülerliğini korur.


 • Rynek Glowny Meydanı – Krakow, Polonya


Avrupa’nın en büyük meydanı olan Rynek Glowny, ayrıca en eskilerinden biri. Krakow’un tarihi olaylarının çoğuna şahitlik etmiş olmakla birlikte bu yapısını korumayı başaran nadir meydanlardan biridir. Dönemsel olarak meydanda yer alan pazarlar, at arabaları ve kilise bölge atmosferine katkı sağlayan unsurlar.


 • Puerta del Sol Meydanı – Madrid, İspanya

Madrid’in merkezi olarak tanımlanan “Sol” ayrıca şehrin her noktaya en kolay ulaşım sağlayan yeridir. Çevresinde birçok otel, restoran ve müze bulunurken Plaza Mayor sadece iki dakikalık bir mesafede. Meydandaki Charles heykeli simgesel olarak en önemli yapıttır.


 • Makedonya Meydanı - Üsküp, Makedonya

1963 yılındaki deprem ile büyük hasar gören meydan, restore edilerek günümüzdeki halini almış ve yepyeni bir merkez haline gelmiştir. Üsküp’e gidildiğinde görülmesi gereken ilk yer olan meydan her zaman hareketliliğini korur. Şehrin ulaşım ve alışveriş merkezi olarak da ilgi görür. Balkanların en güzel şehirlerini görmek için Balkan turuna çıkarak birden fazla ülkeyi gezebilirsiniz. Turları görmek için tavsiye ettiğimiz bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.


 • Sintagma Meydanı – Atina, Yunanistan

Atina’nın politika meydanı olarak hafızalarda yer edilen Sintagma, daha çok yapılan protesto gösterileriyle dünya basınında yer buluyor. Parlamento Binası’nın ihtişamını görebileceğiniz meydanın çevresinde birçok devlet binası bulunurken Atina Milli Parkı da yakında bulunmaktadır.


 • Grand Place – Brüksel, Belçika


Yüksek ve ihtişamlı binaların ortasında yer alan Grand Place, market meydanı olarak da bilinir. Bunun en büyük sebebi dönemsel olarak yerel pazarların meydanda kurulmasıdır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan meydan, Avrupa’nın en iyilerinden.


 • Piazza Navona – Roma, İtalyaSokak sanatçılarının ve diğer aktivitelerin yer aldığı, Roma’nın en hareketli meydanlarından biri. Süs havuzlarının harika yapısı meydana en güzel havayı katmaktadır. İtalya’daki meydanlara verilen değer, burada da görülmüştür.


 • Raekoja Plats – Tallinn, Estonya

Avrupa’nın gizli fakat şirin mi şirin kenti Tallinn’in Raekoja Plats Meydanı, renkli binaları ve samimi havasıyla etkiliyor. Arnavut kaldırımı, dar sokakları ve kilisesiyle mutlaka görülmeli.


 • Piazza Del Campo – Siena, İtalya

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir diğer İtalya meydanı Siena’da yer alıyor. Oldukça geniş bir meydan olan Piazza Del Campo etkileyici yapısı 14. Yüzyıla dayanan tarihiyle özelleşiyor.