Atatürk Havalimanı'nda yerleştirmesi bitirilen 10 vücut tarayıcısı kullanılmaya başlandı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından alımı yapılan 10 vücut tarayıcı cihazı, bugün itibarıyla hizmete girdi.
İnsan üzerinde tarama yapan ve elde edilen bilgileri ekran üzerine yansıtan aletler, dış hatlarda pasaport kontrolünden sonra, iç hatlarda ise güvenlik kontrolü yapılan bölgede yer alıyor.

Kontrol noktalarındaki ilk aramalardan geçen yolcuların, gerekli görülmesi halinde bu cihazlarda üzerleri taranıyor.

DAHA ÖNCE BAGAJ İÇİN TOMOGRAFİ CİHAZI KONULMUŞTU

ABD ve İngiltere’nin Türkiye’den gerçekleşen uçuşlara getirdiği diz üstü bilgisayar ve tablet yasağından sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın konuyla ilgili alınacak önlemler kapsamında Atatürk Havalimanı’na ABD ve İngiltere’ye uçacak uçakların bulunduğu köprülere yerleştirilecek 2 tane tomografi cihazı dün gece saatlerde havalianına ulaştırıldı. Bu duruma göre ABD ve İngiltere’ye seyehat edecek yolcuların uçağa bindikleri sırada beraberindeki çantası, laptopu, şişe içindeki sıvısı gibi yanında hangi tür eşya bulunuyorsa bu cihazdan geçirilecek ve tomografisi çekilecek.

Demonte olarak adlandırılan tomografi cihazlarının bugün akşam saatlerinde uzman ekiplerce yerlerinekonulacağı bilgisi alındı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD ve İngiltere’nin Türkiye’den uçuşlarda getirdiği tablet yasağından sonra hayata geçirilen tedbirler konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

“ Özellikle boarding sırasında, yolcunun kontrol edilmiş bölgeye ulaşıp köprülerden uçağa yöneleceği esnada o alanda tomografi cihazları konulacak. Orada ek bir tomografi cihazı yerleştirip yanındaki çantası, laptopu, sıvı ne kadar eşyası varsa hepsinin tomografisi çekilecek. Uygulama makinelerin yerleşmesinden hemen sonra hayata geçecek. ABD ve İngiltere’ye seyehat eden yolcularda bu uygulamayı yaparak ABD ve İngiltere'ye ‘Kurallar hayal ettiğiniz seviyeden çok daha yukarıda, son teknolojiyle donatılmış bir cihaz da yerleştiriyoruz, müsterih olun’ diyeceğiz”.