Aydın'da bir apartmanın bodrum katına giren porsuk görenleri şaşkına çevirdi. Ekipler tarafından yakalanan hayvan, kontrollerin ardından doğaya bırakılacak. Nazilli'de bir apartmanın bodrum katında porsuk olduğunu fark eden vatandaşın ihbarları üzerine apartmana gelen yetkililer ile görüşülerek hayvan yakalama ekipleri apartmana sevk edildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğünden konu ile yapılan açıklamada; "Nazilli ilçesinde bir apartmanın bodrum katında yakalanan porsuk Dünya Doğayı Koruma Birliğinin (IUCN) 'Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi' adı altında yapılan çalışmalara göre porsuk 'Least Concern' yani 'Asgari endişe', 'Yaygın bulunan türler' kategorisinde fazlasıyla tehlikeli bir bölgede bulunmaktadır.

KONTROLLERİN ARDINDAN DOĞAYA BIRAKILACAK

Zarar verilmeden yakalanan hayvan Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine getirildi. Yakalanan Porsuk'un kontrollerinin yapıldıktan sonra doğaya sağlıklı bir şekilde bırakılacağı belirtildi. Türkiye'de özellikle iç bölgeler başta olmak üzere Akdeniz ve Ege bölgesi başta olmak üzere Trakya ve Karadeniz bölgelerinde ve tarımsal alanlar ile yapılaşmanın hızlı olduğu bölgelerde bu türün tehdit altında bulunduğunu da kaydetmiştir.