İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bursa’da 1855 tarihinden şimdiye kadar büyük bir deprem yaşanmadığını hatırlatarak, “Bu demektir ki Bursa’da deprem saati çalışmaya başlamıştır. İstanbul için 2045 yılına kadar deprem beklemiyorum, ama Bursa için aynı şeyleri söyleyemem” dedi.

NİLÜFER TEHLİKELİ BÖLGE

Bursa ve 150 kilometre yakınlığında meydana gelecek her depremin Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım ve Gürsu'nun depremi olacağını belirten Ahmet Ercan, ‘ 2 ile 6 kat arasındaki binalar depremden en çok zarar görecek yapılardır. Dolayısıyla Nilüfer'de ya da Osmangazi'de meydana gelen yapılar 2 katlıdan az ya da 7 katlıdan fazla olması gerekmektedir.

Nilüfer eski bir bataklık bölgesidir. Bu bölge oturmamıştır. Onun için yer inceleme çalışmalarının çok daha hassas bir şekilde incelenmesi ve Nilüfer'in kentsel dönüşümünün sağlanması gerekmektedir. Kentsel dönüşüme dahil olmamış bölgeler her an meydana gelebilecek bir Bursa depreminde yıkılmaya meyillidir’ açıklamalarında bulundu.

DEPREM SAATİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI

'Nilüfer en fazla sıvılaşmanın bulunduğu bir alandır’ diyen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: "Aynı Gölcük depreminde Adapazarı'nda, Yalova'da ne olduysa, yan dönmeler ya da katların yarısının toprak altına girmesi gibi olayları Bursa ovasındaki bütün yapılarda da görebiliriz. Bursa'da 1855 tarihinden sonra büyük bir deprem olmamıştır. Yani Bursa'da artık deprem saati çalışmaya başlamıştır. İstanbul için 2045 senesine kadar deprem beklemiyorum ama Bursa için aynı şeyleri söyleyemem. Bursa için şu anda bir depremin olması mümkündür.’ Diyerek sözlerinin tamamladı.