Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi' nin organize ettiği 29. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Boğazı' nda yapıldı. Erkeklerde Rusya' dan Evgeny Eliseev, kadınlarda ise yine Rusya'dan Kristina Kochetkova birinciliği elde etti.

Asya' dan Avrupa' ya 6.5 kilometrelik parkuru ile  dünyanın en önemli yüzme yarışlarından olan Samsung Kıtalararası Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Boğazı' nda yapıldı. Anadolu Yakası' nda Kanlıca İskelesi' nden başlayan ve Avrupa Yakası' nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı'nda son bulan 6.5 kilometrelik parkurun şampiyonları Rusya'dan çıktı. bin 100 yabancı ve bin 100 Türk yüzücünün katılımıyla 2 bin 200 yüzücü, Kanlıca'dan kendilerini boğaza bıraktı. Birçok ülkeden katılımcının olduğu yarışlarda en dikkat çekici isim ise 88 yaşındaki yüzücü Levent Aksüt oldu. Yarışların ilk başladığı günden bu yana her yarışmaya katılan Aksüt, parkuru alkışlar arasında bitirdi. Yarışlarda 11 ayrı kategoride derecelendirmeler yapıldı.

GÜVENLİK HAT SAFHADA İDİ

Yüzücülerin yarış sırasında herhangi bir problem yaşamaması için deniz altında ve deniz üstünde dalgıçlar, yarış boyunca yüzücülere eşlik ederken, AFAD, DAK ve Sahil Güvenlik de, tekne ve helikopterlerle yarışı takip etti.