Uzmanlar Uyardı Çiğ Tavuğu Yıkamayın

Tavuk etinin yıkanması mı yoksa yıkanmaması mı daha sağlıklı sorusu çok uzun zamandır merak edilen bir soru. Uzmanlar bu sorunun cevabını yanıtladı. Peki, tavuk eti yıkanmalı mı?

21.05.2018-14:10 - (Son Güncelleme: 25.09.2021-17:11)

Tavuk etinin yıkanması mı yoksa yıkanmaması mı daha sağlıklı sorusu çok uzun zamandır merak edilen bir soru. Uzmanlar bu sorunun cevabını yanıtladı. Peki, tavuk eti yıkanmalı mı?

Tavuk eti kesim fabrikalarında kesilip parçalandıktan sonra paketleme öncesinde sterilize edilir. Bu sebepten ötürü gıda uzmanları, çiğ tavuk etini pişirmeden önce su ile temas ettirmeyi önermemektedir. Uzmanlara göre tavuk eti yıkanmadan tencere ya da tavaya alınmalıdır. Tavuk göğüs eti, tavuk but ya da kanat, tavuk sarma etlerin sudan geçirilmeden soslanmalı ve yine suda yıkanmadan pişirilmelidir.

ÇİĞ TAVUĞU YIKAMAK BAKTERİLERİ YAYABİLİR

Tavuk etinin üzerinde çiğ halde bulunan pek çok bakteriler vardır. Bu bakteriler yıkanma evresinde tavuğun bütününe karşı yayılma özelliği göstermektedir. Kasaptan ya da marketten satın aldığınız çiğ tavuk etini, dilediğiniz şekilde doğrayın gönül rahatlığı ile yıkamadan tencereye alıp işleminizi yapabilirsiniz. Fırında hazırlanacak olan tavuk etini de yıkamanıza gerek yoktur. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus çiğ tavuk etinin temas ettiği ya da edeceği bıçak, tabak ve doğrama tahtası gibi ürünleri mutlaka dezenfekte etmektir.

TAVUK NASIL HAŞLANIR?

Tavuğu alacak bir tencere seçip tavuğu tencerenin içine yerleştirin. Tavuğun üzerini geçecek şekilde su ilave ederek bir yemek kaşığı tuz da ekleyin. Bütün tavuk için pişme süresi ortalama 50-60 dakikadır. Pişirme esnasında tavuğu birkaç defa karıştırın böylelikle tavuğun her yeri güvenilir bir şekilde pişmiş olur.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal