Uzmanlar Açıkladı: Eylül'de Rahatlacağız

Türkiye'de koronavirüs salgınında vakalar 55 bini aştı, uzmanlar, Ramazan ayında önlemlere uyum ile aşılama hususunda hassas hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Temmuz ayında nefes alınabilecek olduğuna işaret eden uzmanlar, esas normalleşme için eylül ayına işaret etti.

10.04.2021-12:04 - (Son Güncelleme: 10.04.2021-12:04)Uzmanlar Açıkladı: Eylül'de Rahatlacağız

Ramazan ayı beraber sosyal yaşamın zayıflaması vakaların azalması için ümit oldu. Uzmanlar, "15 gün içinde tablo inişe geçer" dedi ve önlemler ile aşılama faaliyetleri için vatandaşlara seslendi. 

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber kovid-19 vakalarının artması ve yayılmasının azalacağını bildirdi. Temmuz ayında Türkiye adına rahat bir nefes alınabilecek olduğuna işaret eden Enginyurt şu açıklamada bulundu:

''EYLLÜ AYINDA NORMALLEŞME BAŞLAYACAK''

"Kapanmalar ramazanda yerinde olacaktır. Bununla beraber vatandaşlarımız kurallara uyarsa, aşılarını da olursa bayramı mutlu bir şekilde kutlarız. Aşılama çalışmalarıyla haziran ve temmuzda toplumda antikor düzeyleri istediğimiz düzeye ulaşacak. Havaların ısınmasının rolüyle beraber eylül normalleşmenin başladığı ay olacak."

''KALABALIKTA BİR ARAYA GELMEMELİYİZ''

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da "Virüsün yayılmasını istemiyorsak kalabalıkta bir araya gelmemeliyiz. Toplu iftar yapılmazsa vakalarda düşüş başlar. Aşıda da hızlı ilerlersek yaza rahat gireriz." dedi.

15 NİSAN'DA DÜŞÜŞE GEÇEÇEK

Doç. Dr. Ümit Savaşçı şu an üçüncü pikin yaşandığını ifade ederek, "Ramazan geldiği için insanların hareketi biraz azalacak. Bazı ek kısıtlamalarla vakalar, ayın 15'inden sonra düşecektir. Aşılama arttıkça vakaların azalışı da devam edecek." şeklinde konuştu.

VAKALAR İSTANBUL'DA 10 KATINA ÇIKTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul il sağlık idarecileriyle pandemi sürecini masaya yatırdı. İstanbul'da Mart başına kıyasla vaka sayılarının hemen hemen 10 kat arttığına işaret eden Bakan Koca, şu açıklamada bulundu: 

"Ülkemizde vakaların yaklaşık %40'ı İstanbul'da. İstanbul'un durumu ülkemizin durumunu belirliyor. İstanbul'u koruyabilirsek ülkemizi de koruyabileceğiz. Tespit edilen vakaların %85'ini çeşitli varyantlar oluşturuyor. Bütün veriler bulaşmanın daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bulaşma hızını azaltmak için tedbirler belli. Aşı ise en büyük silahımız. Sırası gelen vatandaşlarımız randevularını alarak aşılarını olmaktan çekinmemeli."

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS SALGININDA SON DURUM

Türkiye'de geçen gün 305 bin 103 kişiye test yapıldı, 55 bin 791 kişinin kovid-19 testi pozitif sonuç verdi, 253 kişi hayatını kaybetti, hasta sayısı iki bin 408 oldu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR