Üsküdar'da 5 Bin Konut İçin Kentsel Dönüşüm Başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönmüşüm ile alakalı katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

19.06.2021-00:37 - (Son Güncelleme: 19.06.2021-00:37)Üsküdar'da 5 Bin Konut İçin Kentsel Dönüşüm Başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün Üsküdar’da gerçekleşen bir kentsel dönüşüm programına katıldı. Programda konuşan Kurum, 5 bin yeni konut projesinin müjdesini verdi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Üsküdar'da Büyük Dönüşüm 5000 Yeni Konut Projesi’ programında konuştu. Gerçekleşen kentsel dönüşüm programına Bakan Kurum’un yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katılım sağladı. 

DÖNÜŞÜM HAREKETİ BAŞLIYOR

5 bin konutluk projeye başladıklarını belirten Bakan Kurum, ‘Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 2018 yılında başlattığımız Çamlıca Cami ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projemizde yeni bir adımı hep birlikte atmak için bir araya geldik. Sadece Üsküdar'ı değil, bütün bir İstanbul'un deprem dönüşümünü ilgilendiren yeni 5 bin konutluk projemize başlıyoruz. Kirazlıtepe, Ferah, Küplüce ve Mehmet Akif Mahallelerimizi içine alan bu büyük dönüşüm, İstanbul'umuza, Üsküdar'ımıza kazandırıyoruz’ şeklinde konuştu.

‘20 MİLYARLIK YATIRIMIMIZI DA MİLLETE HİZMET AŞKIYLA GECE GÜNDÜZ DEMEDEN YÜRÜTÜYORUZ’

Şehircilik yatırımlarının arttığını söyleyen Bakan Kurum, ‘Üsküdar'ımız İstanbul'un, İstanbul da bu ülkenin gözbebeğidir, göz nurudur. Biz bu şehre hizmet etmeyi, ihya etmeyi sadece ülkemize değil, tüm dünyaya, tüm insanlığa yapılan bir hizmet olarak görüyoruz. İstanbul'umuza son 20 yılda tam 100 milyar lira tutarında çevre ve şehircilik yatırımı yaptık. Şu anda sahada 20 milyarlık yatırımımızı da millete hizmet aşkıyla gece gündüz demeden yürütüyoruz’ ifadelerini kullandı. 

'VALİDEBAĞ KORUSU İÇİN PAZARTESİ GÜNÜ ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ'

40 adet millet bahçesin yapıldığını söyleyen Bakan Kurum, ‘500 iş yerinin inşaatları yükselirken, başka bir yerde vatandaşlarımızın mülkiyet problemlerini çözüyoruz. Bir yandan İstanbul'a 6 milyon metrekarelik alanda 40 millet bahçesi yapıyoruz. Yine Validebağ Korusu için bakanlığımız ve Üsküdar Belediyesi ile pazartesi günü itibariyle çalışmalara başlıyoruz. Yaklaşık 50 milyon TL'lik bir yatırım olacak’ dedi. 

‘126 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ BAŞLATTIK’

Bakan Kurum son olarak, ‘Üniversitelerimiz, bilim insanlarımız ve bakanlığımız, şu an ülkemizde acil dönüştürmemiz gereken 1,5 milyon konutumuz olduğunu ortaya koydu. Bu konutların 300 bini ise İstanbul'da yer alıyor. Acilen bu 300 bin konutu dönüştürmeliyiz. Bakanlık olarak bugün İstanbul'da, 126 bin konutun dönüşüm sürecini başlattık. Bugün Üsküdar, Gaziosmanpaşa, Kadıköy Fikirtepe, Kâğıthane, Ataşehir, Maltepe, Bağcılar, Güngören, Zeytinburnu, Eyüpsultan, Başakşehir, Beyoğlu Sütlüce, Okmeydanı, Hacıhüsrev'de yeni konutlar, iş yerleri yapıyoruz" dedi. 2018 yılında Çamlıca Cami'nin batısında bulunan 180 bin metrekarelik bir alanı riskli alan ilan ettiklerini belirten Bakan Kurum, "Kirazlıtepe ve Ferah Mahalleri'ndeki projemizde toplam bin 876 konut, 142 dükkân yapıyoruz. Bu alanda TOKİ eliyle yürüttüğümüz çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah bu yıl eylül ayında 504 konutumuzu ve 47 dükkânımızı, önümüzdeki yılın sonuna kadar da kalan bin 372 konut ve 95 dükkanımızı Üsküdarlı kardeşlerimize teslim edeceğiz’ şeklinde konuştu. 

‘180 BİN 550 METREKARELİK ALANDA BU ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR’

Bakan Kurum’un ardından konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise, ‘Üsküdar ilçemizde büyük çaplı bir kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Bakanlığımızca riskli alan ilan edilen Çamlıca Cami'nin batısında bulunan 180 bin 550 metrekarelik alanda bu çalışmalar hızla devam ediyor. Bu kapsamda Kirazlıtepe ve Ferah Mahalleleri'nde toplam bin 876 konut ve 142 dükkân inşa ediyoruz. Eylül ayı içinde 504 konut ve 47 dükkânı tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Bin 372 konut ve 95 dükkanın ihalelerini yaparak inşaat çalışmalarına başladık. Gelecek yıl inşallah bu projelerimizi tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz’ diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR