Yatağa uzanıp nefesinizi alabildiğinizce içinize çekerek dapdar pantolonumuzun fermuarını çekme stresini hepimiz biliyoruz. Denediğinizde üzerinize tam oturan elbisenin giydiğimiz gün bizi boğum boğum yaptığında yaşadığımız hayal kırıklığını da. Bunlar gibi küçük anlar ise bazılarımızın sinirleriyle oynarken, bazılarına ilham kaynağı oluyor. Mesela San Diegolu fotoğrafçı Justin Bartel, bu izlenimlerini sanatsallaştırmayı tercih etmiş. Sanatçı, bir grup kadının kıyafetlerini çıkarmış ve vücutlarının o sıkılıktan kurtulmuş hallerini fotoğraflamış.

Bartels bu görüntüleri toplumun koyduğu standartları göstermek için kullanıyor, özellikler flört ve buluşmalar söz konusu ise. "Bu serinin geçmişi benim üniversitedeki flörtlerime dayanıyor, kadınların ne kadar farklı stillerde giyindiğini fark ettiğim döneme." diyor. "Birilerini etkilemek, kendilerini beğendirmek veya sadece kendi öz saygıları için bu kadar rahatsız ve fazlasıyla sıkan kıyafetleri giydiklerini görünce ilgimi çekti bu konu."

Göz alıcı giyinmenin vücudu saran, kısıtlayan değil oraya dikkat, kıyafetler demek olup olmadığını istediğimiz kadar tartışabiliriz ama bu görüntülerin nefes kesici olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Ayrıca Bartels'e göre projenin daha da büyük bir mesajı var. Kendi sözleriyle anlatırsak, "Umarım bu seri kadınlara ulaşır ve neyi neden giydiklerini sorgulamalarına sebep olur."

Medyanın kadınları ve giyim tarzlarını ne kadar etkilediğini göstermek için de, Bartels fotoğraflarını moda dergilerinden aldığı absürt başlıklar ile isimlendirmiş. Her fotoğrafa kendi ismini ekledik, belki böylece moda için çok mu acı çekmemiz gerekiyor sorusunun cevabını buluruz.