Bir zamanlar onları yakınlarından başka kimse tanımazdı... Kimi şofördü, kimi tarlasında patates yetiştiren bir çiftçi.. Bazısı sinemalarda yer göstericilik yapardı, bazısı pazarlamacılık. İşte o ünlü isimlerin eski meslekleri...

SIRADAN BİR TEZGAHTARDI

Bugün en az giyim tarzı kadar ilginç şarkılarıyla bir ikon haline geldi Hande Yener... Ama onun serüveni de oldukça ilginç. Hande Yener, hayali olan şarkıcılığı gerçekleştiremeyince bir mağazada tezgahtarlığa başladı. Yener'in hayatı, çalıştığı mağazaya Hülya Avşar'ın gelmesiyle değişti.

MECBUR KALIP BİR AJANSA KAYDOLUNCA

Pelin Karahan oyunculuğa nasıl başladığını da şöyle anlattı: "Yakınlarım "Pelin yüzün çok güzel. Bir reklam ajansa yazıl en azından reklam filminde oynarsın" diyordu. Ama ben bunu hiç istemiyordum. Fakat İstanbul'daki zor hayat şartları karşısında mecbur kalıp ajansa yazıldım. İlk reklam filmimi Çağan Irmak çekti. Onunla başlamak büyük şans. Ajanstan aradılar ve görüşmeye gitmemi söylediler. Görüşmeye gittim. "Müzikle uğraşıyor musun?", "Okullu musun?", "Bir müzik aleti çalabiliyor musun?", "Spor yapıyor musun?" gibi bir sürü soru sordular. Ben her soruya "hayır" diyordum. Orada bir sürü insan vardı ve aralarında çok güzel fiziğe sahip mankenler de vardı. Onlara baktığımda hiç şansımın olmadığını düşündüm."

Hem tecrübesiz hem kısa boylu olduğu için seçilemeyeceğini düşünen Karahan bir süre sonra kendisini ciddiye aldıklarını fark etmiş.Sonunda dizideki Aslı rolü de onun olmuş.Belki de hayalini bile kurmaya cesaret edemeyeceği bir şöhrete ulaştı.

Ercan Kesal aslında bir doktor ve aynı zamanda Özel Okmeydanı Hastanesi' nin de kurucusu. Yani hastaları zaten onu tanıyordu. Ama, Kesal'ın Cannes Film Festivali' nin ünlü kırmızı halısında yürümesi de sinemaseverlerin onu tanıması da doktorluğu değil aktörlüğü sayesinde oldu. Özellikle Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinden hatırlayacağımız Nazan Kırılmış Kesal'ın eşi olan Ercan Kesal, aynı zamanda bir oyuncu. 1959 doğumlu Kesal, ilk başrolünü üstlendiği Üç Maymun'da oynadığında neredeyse 50 yaşındaydı.

Daha sonra da Vavien, Albatrosun Yolculuğu gibi filmlerde oynayan Kesal, aynı zamanda senaryo da yazıyor. Kesal'ın ilk oyunculuk deneyimini yine Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Uzak ile yaptığını da hatırlatalım. Kesal, son olarak "Bulantı" adlı filminde oynadı.Şimdi ise yakında ekranlara gelecek olan "Çukur" dizisinde rol alacak.

Türkiye'ye dönüşünde de akademik çalışmalarına devam eden Mehmet Auf O.D.T.Ü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümünde MBA yaptı.Kariyerine O.D.T.Ü İşletme Bölümünde öğretim görevlisi olarak başlayan Mehmet Auf daha sonra Bilkent Üniversitesinde de benzer görevde bulundu. ODTÜ ve Bilkent Üniversitelerinde ders vermeye devam ederken bir süre Toplu Konut İdaresinde Başkan Danışmanı olarak görev aldı.