Türkiye'nin İlk Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı ALPAR, Yurt Dışında Tanıtılacak

Türk savunma sanayisinin önde gelen firmalarından Otokar, Avrupa'nın en büyük savunma sanayi fuarlarından biri olan Eurosatory'de dikkat çekecek bir ürünle sahne alacak. Şirket, Paris'te düzenlenecek olan fuar kapsamında ALPAR adlı ağır sınıf insansız kara aracını uluslararası bir platformda ilk kez tanıtacak.

16.06.2024-14:15 - (Son Güncelleme: 16.06.2024-15:24) Türkiye'nin İlk Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı ALPAR, Yurt Dışında Tanıtılacak

ALPAR, Türkiye'nin tasarladığı ilk ağır sınıf insansız kara aracı olma özelliği taşıyor. 15 ton maksimum yükleme kapasitesiyle donatılan araç, seri hibrit elektrikli tahrik sistemi sayesinde sessiz ve etkili bir şekilde görev yapabiliyor.

Otokar yetkililerinden alınan bilgilere göre, ALPAR'ın geliştirme süreci boyunca özellikle otonomi ve uzaktan kontrol sistemleri üzerine odaklanıldı. Araç, A noktasından B noktasına otonom devriye ve araç takibi gibi gelişmiş fonksiyonlarla donatıldı. Bu alanda yapılan ileri düzeydeki geliştirmeler ise devam ediyor.

Politest başarılı oldu

ALPAR'ın ayrıca seri hibrit güç alt yapısına sahip olması, yol ve arazi koşullarındaki performansını göstermek üzere çeşitli mobilite testlerinden geçiriliyor. Bu testler, aracın batarya verimliliği, güç tüketimi, menzili ve elektrik motorlarının optimizasyonunu içeriyor.

Otokar, ALPAR ile Türk savunma sanayisine ileri düzeyde teknolojik bir çözüm sunmayı hedefliyor. Araç, otonom sistemlerin gelecekteki kullanım alanlarını da göstererek, savunma sanayisindeki yerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

ALPAR, insansız sistemlerin askeri operasyonlardaki önemli bir unsuru olarak öne çıkarken, yapay zeka ve otonom teknolojilerle donatılarak insan hatalarını en aza indiriyor ve çeşitli görevleri başarıyla yerine getirebiliyor.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal