Türkiye Beş Ayda 10 Milyar Dolar İhracat Yaptı

Türkiye beş ay içerisinde Ortadoğu ülkelerine ihracat 10 milyar dolar ihracat yaptı.

06.06.2021-01:53 - (Son Güncelleme: 06.06.2021-01:53)Türkiye Beş Ayda 10 Milyar Dolar İhracat Yaptı

Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracat yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 artarak 10 milyar 44 milyon 538 bin dolara yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) alınan bilgiye göre, Türkiye'nin ihracatı,  2021’in ilk beş ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 38,3 artarak 61 milyar 598 milyon 987 bin dolardan 85 milyar 219 milyon 653 bin dolara yükseldi.

Mayıs ayında Ortadoğu ülkelerine, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 34 artışla 1 milyar 776 milyon 194 bin dolarlık ihracat gerçekleşti. Yılın ilk beş ayında Ortadoğu ülkelerine en fazla kimyevi maddeler ve mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ve çelik ihracatı yapıldı.

Ortadoğu ülkelerine ocak-mayıs döneminde yapılan ihracatta kimyevi maddeler ve mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ve çelik ihracatının payı yüzde 40 olarak kayıtlara geçti.

Beş aylık dönemde Ortadoğu ülkelerine 1 milyar 474 milyon 531 bin dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı yapılırken, 1 milyar 313 milyon 621 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ve 1 milyar 180 milyon 113 bin dolarlık çelik ihracatı yapıldı.

EN FAZLA DIŞ SATIM IRAK'A YAPILDI

Ortadoğu ülkelerinin Türkiye'nin ihracatından yılın ilk beş ayında yüzde 11,79 oranında oldu. Türkiye, bu dönemde Ortadoğu ülkeleri içerisinde en fazla dış satımı Irak'a yaptı. Irak'a yapılan ihracat bu dönemde geçen yıla göre yüzde 23 artarak 2 milyar 586 milyon 769 bin dolardan 3 milyar 173 milyon 873 bin dolara çıktı.

Irak'a en fazla ihracat ocak-mayıs ayları arasında İstanbul'dan gerçekleşti. İstanbullu şirketlerin Irak'a dış satımı bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,8 artarak 706 milyon 809 bin dolardan 917 milyon 501 bin dolara yükseldi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Ümit Kiler, yaptığı açıklamada, başta Suudi Arabistan olmak üzere Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin "Vizyon 2030" hedefi  olduğunu dile getirdi.

Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin "Vizyon 2030" hedefleri bağlamında özellikle petrol ve doğalgaza bağlı ekonomileri çeşitlerinin petrol ve doğalgaz gelirlerinin yıllık bütçedeki yüzdelerini azaltmayı amaçladıklarını ifade eden Kiler, "Bu kapsamda özellikle gıda, temizlik ürünleri, ilaç, medikal ekipmanlar, hayvancılık ve tarım başta olmak üzere çeşitli sektörlerde yerli sanayi hamlesini başlatmış ve bir miktar da mesafe kaydetmişlerdir. Petrol harici ithalata bağlı sektörlerin ithalat rakamlarını azaltarak sürdürülebilir bir ekonomik modeli tertiplemeyi öngörmektedirler." ifadelerine yer verdi.

''ORTADOĞU ÖZEL SEKTÖRÜMÜZ İÇİN VAZGEÇİLMEZ ORTAKLAR ARASINDA''

Kiler, "Ortadoğu ülkelerinin Türkiye’den ithal ettiği ürünlerin ilk beşini incelediğinizde makine, makine ekipmanları, elektronik ürünler ve parçaları, demir ve çelik kalemlerinin öne çıktığını görebiliyoruz. Öte yandan Türkiye’nin sanayi üretimine odaklandığımızda ise geçen yıla oranla bu yıl yüzde 8,8 arttığını gözlemleyebiliyoruz. Özellikle imalat ve imalat makinelerinin bu verideki oranın yüksek seviyede olduğunu görüyoruz. Bu da bize Ortadoğu’nun özel sektörümüz için vazgeçilmez ortaklar arasında olduğu bir kez daha gösteriyor." dedi.

Başta Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar, Umman, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi ülkelerin yerli sanayii girişimlerinde 2030 vizyonuna dair adımlar atacağını söyleyen Kiler, "Temel ihtiyaçlarda dışa bağımlılığı azaltmak noktasında gıda, temizlik ve kimyevi maddeler, ilaç, medikal ekipmanlar, yaş sebze ve meyve-tarım, hayvancılık, dijitalleşme, e-ticaret, e-bankacılık vb. çok çeşitli sektörlerde Türk iş dünyası için fırsatlar mevcut. Türk özel sektörümüze ve bahsi geçen sektörlerde yüksek kabiliyete sahip olan üreticilerimizi, bölgeyi yakından takip etmelerini ve markaja almalarını tavsiye ediyorum." açıklamalarında bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal