26 Mart 2019
  • Istanbul 6.11°
  • Ankara 2.22°
  • Izmir 6.11°
İmsak 05:26
Güneş 06:52
Öğle 13:15
İkindi 16:43
Akşam 19:28
Yatsı 20:49
BIST99.326
Dolar5,5638
Euro6,2937
Altın236,175

Türk Medeni Hukuku ve İslam Hukukunda Nikah

Emrullah Ük
10 Ağustos 2017 Perşembe 14:57

Evlilik, uzaktan bakıldığında anlaşılamayan, içeriden bakıldığında anlatılamayan bir durum olsa da evliliğin ne olduğunu bilmek gerekir. Evlilik iki insanın hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde birbirinin yanında olacağına söz verdiği, resmî niteliği de olan beraberliktir. Bu tanım genişletilebileceği gibi daraltılaması da mümkündür. İslamda evlilik hayırlı nesiller yetiştirip islam ümmetinin sayısının çoğalması adına kadın ve erkeğin aralarında anlaşarak ortaya koydukları sözleşmedir.

İslam aile ve evliliğe çok büyük önem vermiş bir din olmakla birlikte bunları tavsiye etmekten de geri durmamıştır.Evlilik akdine de aynı önemi vermektedir. Zaten son günlerde bu durum meclisin de gündeminde ve birçok insan acaba ne oluyor diye kendi kendine sormaya başlamış durumda. Türk hukukunda ve islam hukukunda kimler evlendirmeye yetkilidir ve nikah nasıl gerçekleşmiş olur sorularına birer cevap vermek gereği doğmuştur. Türk hukukunda evlendirme yetkisi ;

-Birbiriyle evlenecek erkek ve kadın, içlerinden birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte başvururlar. Evlendirme memuru, belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır.TMK.134
Yönetmelikte ise;

1) Nüfus idarelerine evlendirme memurluğu yetki ve görevi verilmesi halinde, il nüfus ve vatandaşlık müdürü, ilçe için ilgili kaymakamlığın da görüşünü alarak evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personeli ismen tespit edip valinin onayına sunar ve ilgili nüfus idaresine bildirir. İl nüfus ve vatandaşlık müdürleri ile ilçe nüfus müdürleri bu halde başkaca bir onaya lüzum kalmaksızın evlenme yapmaya yetkilidirler.
(2) Evlendirme memurluğu yetki ve görevi, tebliği tarihinden itibaren yeni görevliye geçer. Evlendirme memurluğu görev ve yetkisi belediye başkanınca bizzat kullanılabileceği gibi görevlendireceği üst düzey personel tarafından da kullanılabilir. Buradan da anlaşıldığı gibi evlilikte yetkili memuru değiştirmek için herhangi bir kanun değişikliğine gitmeye gerek yok. Evlenmek isteyenler yine aynı makama başvurmakla beraber tayin edilecek yetkili memur sadece belediye de görevli olan memur olmayacak tercihli olarak taraflar dilerse belediye başkanı yada memuru görevlendirmeye yetkili makam , yine eskiden nikah kıyan memuru görevlendirecek veya müftü veya bağlı bulunan memurlar tarafından nikah kıyılabilecektir.

Öyle bahsedildiği gibi kanun değişikliğine gerek olmamakla birlikte toplumun dengesini bozacak bir durum da sözkonusu değildir. Yani şahıs dilerse imam (yetkili ) memur dışında da yine belediye personeline nikahını kıydırabilecektir.Zaten imam nikahı diye birşey yoktur bu dilimize sonraları girmiştir . İslamda da imam nikahı tabiri sözkonusu değildir. İslamda nikah kıyabileceklerin özellikleri belli ölçütlere bağlansa da imam olma şartı aranmaz. Nikahı kıyanın akil ve buluğa ermiş olması gerekir. Şahitlerin hazır bulunması gerekir ve şahitlerde Hürriyet, Akıl, Ergenlik, Müslümanlık şartlarının olması lazımdır. Şahitlerin icab ve kabul sözlerini duyması şarttır. İslam hukukunda icab ve kabul nikahın şartlarındandır. Bu nikaha imam nikahı denilmesi tekrar etmek gerekirse medeni kanunun yürürlüğe girmesi ile daha önceden imamların kıyması sebebiyle dilimize adeta pelesenk olmuştur.

Oysa islam hukukunda imamın nikah kıyması gibi nikah şartı olmamakla beraber ehliyet sahibi bireylerin nikah akdini gerçekleştirmesinde fayda vardır. Öte yandan toplumun ekseri çoğunluğunun bu hassasiyetinin gözardı edilmemesi gerekmekle birlikte resmiyete bağlı olmadan kıyılan nikahların açacağı yaralar da gözönüne alınarak toplumun talepleri doğrultusunda adımlar atılmasında muhakkak fayda vardır. Toplum bugün resmi nikahtan önce veya sonra kabul edelim ya da etmeyelim imam nikahına ihtiyaç duyuyor. Madem toplum buna ihtiyaç duyuyor kanunlar ve yönetmelikler de toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek için varsa toplumun taleplerini dinlemek ve uygulaya koymak gerekir. Sonuç olarak kimsenin hayatında bir dengesizliğe neden olmayacak ve ilerleyen dönemlerde belki de açılacak olan yaraları gözönüne aldığımızda bir an evvel yetkilendirme yapılarak toplumun bu hassasiyetinin tercihli olarak giderilmesi gerekir.

Facebook Yorumları

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.