Türk dizilerinin vazgeçilmez Japonu Dolunay'ın hocası Ayumi Takano kimdir? Bir dönem birçok Türk dizisinde rol alıyordu Ayumi Takano. Neredeyse her dizide ona özel bir Uzakdoğulu rolü konuyordu. Türkiye sever bir Japon olarak hayatımıza giren Ayumi Takano, ekranlardan bir anda elini eteğini çekti. Ekranlarının aranan yüzü Ayumi Takano şimdilerde Dolunay'da Nazlı'nın hocası rolünde. Peki Ayumi Takano kimdir?

AYUMİ TAKANO KİMDİR?

Ayumi Takano, 25 Şubat 1973 tarihinde Japonya'nın başşehri Tokyo'da doğmuştur. Tokyo'da büyüdü. Üniversiteyi Japonya'da Nihon Üniversitesi Sanat Fakültesi (Nichigei) Tiyatro Bölümü'nde okudu, ve televizyon dramaturji bölümünden mezun oldu. Ayrıca Tokyo'da Japonya'nın önde gelen oyunculuk ajanslarından olan Oscar Promotion'da oyunculuk dersleri aldı ve çeşitli reklam filmlerinde oynadı. 1999 yılına kadar Oscar Promotions'a bağlı olarak modellik ve oyunculuk yaptı.

Üniversiteyi bitirir bitirmez hemen 1997 yılında Türkiye'ye geldi. Tesadüfen casttına girdiği, 1998 yılında vizyona giren yönetmenliğini Ömer Vargı'nın yaptığı "Herşey Çok Güzel Olacak" adlı sinema filminde (Shav Mei) rolünü oynadı. Filmin başrollerinde Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson oynamıştır. Diğer rollerde ise Ceyda Düvenci, Selim Naşit Özcan, Mesut Akusta, Uğur Çavuşoğlu, Nurgül Yeşilçay gibi isimler oynamıştır.

Ayumi Takano, İstanbul'a yerleştikten sonra 2000-2002 yılları arasında Marmara Üniversitesi Sinema-TV bölümü'nde Yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılında Ülker Soya Köftesi reklamında, 2004 – 2006 yılları arasında da Sanyo reklamlarında oynadı.

2001 yılında başrollerinde Emel Sayın, Mehmet Ali Erbil ve Doğa Rutkay'ın oynadığı "Aşkım Aşkım" adlı dizide Makiko karakterini canlandırırken, diğer rollerde Engin Günaydın, Günay Karacaoğlu, Yeliz Yeşilmen, Hakan Bilgin, Defne Yalnız, Kamil Sönmez, Okan Yalabık, Gürgen Öz gibi isimler oynamıştır.

2003 yılında "Japonyalı Gelin" adlı televizyon filminde Erkan Petekkaya ile başrolde oynadı.Japonca, İngilizce ve Türkçeyi çok iyi konuşan Ayumi Takano, her sene 2-3 defa ailesini görmek için Tokyo'ya gitmektedir. Ayumi Takano, İstanbul'da yaşamakta ve oyunculuk, sunuculuk görevleri yapmaktadır.

2010 yılında Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından Japonya'nın Türkiye dostluk Elçisi seçildi.

Oyuncu ve sunucu kimliğiyle tanınan Ayumi Takano'nun babası aşçı, annesi de beslenme uzmanıdır. Bu sebeple yemek kültürü açısından çok zengin bir ortamda büyüdü. 2014 yılında "Ayumi'nin Mutfağı" adlı kitabını çıkardı. "Ayumi'nin Mutfağı" kitabında suşi tariflerinin yanı sıra pilavlar, çorbalar, balık yemekleri, etli yemekler, tatlılar ve çaylar var. Yemek tariflerini yazarken hikâyelerini ve Japon kültürüne dair ayrıntıları da kitaba eklemiş. Yemek sunumu nasıl olur? 'Haşi' diye anılan çubuklar nasıl kullanılır? Bir bir anlatan Takano, Japonya'da çay fincanlarının neden kulpsuz olduğunu, Japon lokantasında nerede oturmak gerektiğini de yazmış.

İŞTE AYUMİ'NİN SON HALİ

Her ne kadar yaş almış olsa da, genetik kökeninden gelen yaşlanmama huyu ondada mevcut.

Filmleri ve Dizileri :

2008 – Aşkım Aşkım (Makiko) (TV Dizisi) (13 Bölüm)

2004 – Hırsız Var! (Yamamoto'nun Tercümanı) (Sinema Filmi)

2004 – Ağa Kızı (Yuki) (TV Dizisi)

2003 – Japonyalı Gelin (Yumi)(TV Filmi)

2003 – Hayat Bilgisi (Hanako ) (TV Dizisi)

2003 – Hadi Uç Bakalım (Keyoka) (TV Dizisi)

2003 – G.O.R.A (Japon Rehber) (Sinema Filmi)

2001 – Yeşil Işık (Sinema Filmi)

2001 – Aşkım Aşkım (Makiko) (TV Dizisi)

1998 – Herşey Çok Güzel Olacak (Shav Mei) (Sinema Filmi)