Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar, NASA’nın Uzayda Yaşam Arayan Ekibini Yönetecek

Türk astrobiyolog Betül Kaçar, evrendeki yaşam arama çalışmalarına yön verecek 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibi yönetecek.

10.11.2020-09:53 - (Son Güncelleme: 10.11.2020-09:51)Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar, NASA’nın Uzayda Yaşam Arayan Ekibini Yönetecek

Uzay çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren NASA, evrende yaşam izine rastlayabilmek için yeni araştırma ekipleri seçti. Toplamda 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibin liderliğine ise 40’ı aşkın öneri ile Türk bilim insanı Betül Kaçar seçildi.

Haberi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla duyuran Kaçar, paylaşımında "Çok güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Projemiz NASA'nın yeni oluşturduğu astrobiyoloji merkezlerinden biri olarak seçildi. Önümüzdeki 5 sene boyunca evrendeki yaşam arama çalışmalarına yön verecek 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibi yöneteceğim" ifadelerini kullandı.

BETÜL KAÇAR KİMDİR?

Giresunlu bir ailenin çocuğu olan Betül Kaçar, Marmara Üniversitesi'nde kimya eğitimi gördü, ve 20 yaşında ABD'ye göç etti. 20 yaşında Parkinson ve Alzheimer üzerine doktora çalışmasına başlayan Kacar, 2010'da Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nden doktora derecesi aldı.

Kaçar, doktora sonrası çalışmalarını NASA'da sürdürdü. 2012 yılında Harvard Üniversitesi'ne katılan Betül Kacar,
2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanından çalışıyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar