Topu Geri Kazanma Süresi IN, Beşiktaş Ruhu OUT

Alperen Demirkaya
24 Ocak 2020 Cuma 17:28

Beşiktaş taraftarını anlatan bir belgesel var adı 'Asi Ruh' ... Bu yakıştırma, taraftarın isyanından gelir. Beşiktaş'ı sevmek isyan etmeyi gerektirir. Haksızlığa, zorbalığa, hak yiyenlere, memur futbolculara, ruhsuz futbola... Beşiktaş demek isyan demektir Sayın Abdullah Avcı. Rahmetli Vedat Okyar’ın bir sözü var “Ben matematik bilmem. 4-4-2’den 3-5-2’den anlamam. Beşiktaş çıksın, Beşiktaş gibi oynasın, kazanır.” Beşiktaş taraftarı önce sahaya bakar. Feda sezonunda gördük bunu imkanlar belliydi ve sahada bir ruh vardı. Kimse beğenmezdi belki ama Samet Aybaba zamanında sahada bir ruhtan söz ediyorduk. Şimdi maç sonlarında saha içi parselasyonları, topa sahip olma oranları dinliyoruz en kötüsü de geçmişle kıyas... İlkokul çocuğuna yapılan suçlama karşısında 'ama o da yaptı' savunmaları. Boşverin bunları hocam Beşiktaş formasını sahaya koysanız zaten direk şampiyonluğa oynar, futbolcularda ruh yok, mücadele yok, azim yok, hırs yok.

Beşiktaş formasının ağırlığını bilen futbolcu yok sahada birkaç oyuncu dışında… Açık söylemek gerekirse ben sizden de şüpheliyim artık hocam…
"Uyandığımda kafamın üstünde Beşiktaş arması vardı. Bu insanı ayağa kaldırıyor." diye bir açıklamanız vardı. Hatırlatmakta fayda var kafanızın üstünde gördüğünüz o arma milyonların kalbinde. Kalpler alev almış hocam yangın yeri…

Beşiktaş taraftarının yapısı ilginçtir hocam 5 yıl üst üste şampiyon olma ama sahada formanın ağırlığını hisseden o sahaya ruhunu koyan, baş kaldıran bir takım görürse asla yalnız bırakmaz dünyanın en ücra köşesinde olsa yine yalnız bırakmaz Beşiktaş’ı.

Bir örnek vereyim, Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi Play-Off Turu rövanş maçında, Norveç ekibi Tromsö ile Atatürk Olimpiyat Stadı'nda karşılaşır. İlk maçta Deplasmanda rakibine 2-1 kaybeder Beşiktaş, rövanş maçı İstanbul’da Atatürk Olimpiyat Stadı’nda ve Beşiktaş maçı kazansa bile UEFA’ya gidemeyeceğini herkes bilir ama O Beşiktaş taraftarı bunu bile bile İstanbul’un en ücra köşesindeki stada akın eder ve 60 bin taraftar maçın sonuna kadar destek verir. Beşiktaş maçı da 2-0 kazanır ama cezadan dolayı gidemez.

Neyse gelelim biz günümüze Abdullah Avcı ne yapabilir diyen arkadaşlarımız var, kadro çok kötü, oyuncuların performansı düşük gibi laflar.
2012 -2013 sezonu hatırlatmak isterim unutmuş olanlara Beşiktaş maddi anlamda zor dönemlerden geçer ve FEDA dönemi altında bir sezona girer takımın başında teknik direktör Samet Aybaba kadrosun da Oğuzhan Özyakup, Necip Uysal, Manuel Fernandes, Niang, Mehmet Akyüz ve Olcay Şahan gibi futbolcular yer alıyor.
Bu dönemde teknik direktör Abdullah Avcı kadrosun da ise Nkoudou, Elneny, Vida, Atiba, Gökhan, Ljajic ve Burak Yılmaz gibi oyuncular yer alıyor.
Samet Aybaba ve o dönemki oyuncular o zor şartlarda bir tarih yazdılar ve neredeyse her maç tribünler tıklım, tıklım doldu Beşiktaş taraftarı her saniye desteklerini verdiler neden mi, formanın ağırlığını bilen, sahaya yüreğini koyan, Beşiktaş arması için savaşan bir hoca ve futbolcular vardı çünkü.Şimdi soruyorum Beşiktaş’ta şu an kaç futbolcu Beşiktaş formasının ağırlığını biliyor, sahaya yüreğini koyuyor ve savaşıyor, Atiba ve Gökhan Gönül dışında benim gördüğüm yok.

Şimdi tek sorum var. Siz teknik direktör olsaydınız hangi kadroyla işe koyulmak isterdiniz?

Üzgünüm hocam, başaramadınız.

Ergin Külünk

Bu Memleketin Gerçek Sahibi

Semra Aydın Avşar

Kurtlarla Koşan Kadınlar

Abdurrahman Pala

23. Hafta Biterken

Prof. Dr. Ulvi Saran

Atakan Kayalar ve Eğitim Gerçeği

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

2019-nCoV Hastalığı Coronavirüsler

Dr. Ömer Aydın

Yoldaşlar