Yurt Dışından Gelen Telefonlar Çöpe Gidebilir!

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi yurt dışından cep telefon getirenleri ilgilendiren açıklamalar yaparken tüketicileri uyardı.

Yurt Dışından Gelen Telefonlar Çöpe Gidebilir!

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi̇ yurt dışından getirilen cep telefonları için açıklamalarda bulundu.

Ekşi en başta avantajlı gibi görünse de tüketici açısından sonuçlarının bazen çok da iyi olmadığı söyledi ve Türkiye'de vergilerle fiyatı iyice yükselen telefonların, yurt dışındaki fiyatlarını görenlerin akıllarında olmasa dahi telefon almaya niyetlendiğini, yurda döndüklerinde pasaport üzerinden harç parasını ödeyip kayıtlarını yaptırdıklarında mantıklı bir fiyata telefon sahibi olduklarını belirtti.

"TELEFON ÇÖPE GİDEBİLİR"

Ekşi, "Eğer telefonunuzla ilgili satış sonrası hizmetleri gerektiren bir durumla karşı karşıya kalırsanız işte o zaman, telefonunuzla baş başa kalıyorsunuz.

Zira,telefon üreticileri, yurt dışından alınmış cihazları eğer uluslararası garanti belgeleri yoksa Türkiye’de geçerli garanti kapsamına dahil etmiyorlar. Bunun teknik bazı zorunlulukları olduğu gibi prensip ve bazen hukuki sebepleri de olabiliyor. Türkiye’de garanti kapsamına dahil edilmeyen arızalı bir telefon ise ya ücretli tamire ya da çöpe gidiyor." dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR