ABD ve İngiltere’nin Türkiye’den gerçekleşen uçuşlara getirdiği diz üstü bilgisayar ve tablet yasağından sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın konuyla ilgili alınacak önlemler kapsamında Atatürk Havalimanı’na ABD ve İngiltere’ye uçacak uçakların bulunduğu köprülere yerleştirilecek 2 tane tomografi cihazı dün gece saatlerde havalianına ulaştırıldı.

ÖZEL EĞİTİM ALDILAR

Atatürk Havalimanı'nda cihazdan sorumlu 100 personel özel eğitim aldı ve sabah saatlerinde iş başı yaptı. Saatte 500 bagaj tarayabilen cihazlar katı, sıvı ayırabiliyor.

Bu duruma göre ABD ve İngiltere’ye seyehat edecek yolcuların uçağa bindikleri sırada beraberindeki çantası, laptopu, şişe içindeki sıvısı gibi yanında hangi tür eşya bulunuyorsa bu cihazdan geçirilecek ve tomografisi çekilecek.


Demonte olarak adlandırılan tomografi cihazlarının bugün akşam saatlerinde uzman ekiplerce yerlerinekonulacağı bilgisi alındı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD ve İngiltere’nin Türkiye’den uçuşlarda getirdiği tablet yasağından sonra hayata geçirilen tedbirler konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

“ Özellikle boarding sırasında, yolcunun kontrol edilmiş bölgeye ulaşıp köprülerden uçağa yöneleceği esnada o alanda tomografi cihazları konulacağı belirtildi.