Yerli ve Milli Denizaltı Projesi: MİLDEN

Askeri envanterini yerli ve milli araçlarla güçlendirmek isteyen Türkiye’nin havada ve karada yaptığı atılımlar deniz de devam ediyor. MİLDEN, yerli imkanlarla yapılan Türk denizaltısı olacak.

Yerli ve Milli Denizaltı Projesi: MİLDEN

Haber365 Özel

Türkiye’nin havada ve karada yaptığı yerli sanayi hamleleri denizde de devam ediyor. Halihazırda NATO’nun en büyük ikinci denizaltı filosuna sahip olan Türkiye, tamamen yerli ve milli imkanlar ile denizaltı yapabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Milli Denizaltı Projesi (MİLDEN) ile üretilecek denizaltında birçok güçlü yerli silah sistemi de kullanılacak.

YERLİ FİRMALARIN ORTAK ÇALIŞMASI

Denizaltında kullanılacak olan tüm teçhizat ve makinelerin yerli firmalar tarafından yapılması planlanıyor. Tüm elektron aksam ve sensörler ASELSAN tarafından geliştiriliyor. HAVELSAN ise askeri yazılımlarını kodluyor.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli (Air Independent Propulsion/AIP ) bir denizaltı olacak olan MİLDEN, sessiz sürüş özelliğine sahip olacak. Böylece diğer denizaltılar tarafından fark edilmesi son derece zor ve uzun sürecek. Aracın motoru dahi sessiz bir işleyişle çalışacak.

HAFTALARCA SU ALTINDA GÖREV YAPABİLECEK

Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen MİLDEN, haftalarca dalmış durumda olması durumunda bile hareket edebilme yeteneğine sahip olacak.

Geleneksel denizaltılardan daha uzun süre su altında kalabilen MİLDEN,  gelişmiş torpido ve güdümlü füze sistemlerini kullanılacak. Ayrıca MİLDEN projesinde üretilen denizaltılarında Almanya'dan elde edilen teknoloji ve bilgi paketinden de yararlanılacak.

TASARIMI NASIL OLACAK?

Almanya’nın bilgi paketinden faydalanılması, Türk denizaltıların Alman tasarımına sahip olacağı anlamına gelmiyor. Türkiye’nin halihazırda var olan yerel gemi inşa endüstrisi ve Pakistan’ın Fransız yapımı denizaltılarını yenilemesi sayesinde edindiği tecrübe, MİLDEN projesine katkı sağlayacak.

2030’DA HAZIR

Geliştirilen MİLDEN denizaltılarından 6 tanesinin 2030’da Türkiye’nin denizaltı filosuna katılması planlanıyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa faaliyetleri devam eden ilk denizaltılarınsa 2022 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.

MİLDEN DENİZALTISI ÖZELLİKLERİ 

MİLDEN, 25 denizaltı personeli ve 6 ÖK personelini 90 gün su altında tutabilmekte. Platform 300 metreden fazla derinliğe dalabilmekte birlikte 16 çeşit modern ağır torpido ve güdümlü füze atımına uygun 8 kovana sahip. 

Denizaltı TS1700, kavramsal tasarımı geliştirilen dizel-elektrikli bir araç olmak göze çarpıyor. Havadan bağımsız tahrik (AIP) sistemiyle desteklenen iki dizel jeneratör ve bir elektrik motoru bulunmakta. 

Site Yorumları

  1. Bu millet, Merhumlar, yüreksiz olan DEMİREL ile ECEVİT İN iftiralarına kanmayıp, Bir Dahi Olan Merhum Prof. Dr. NECMETTİN ERBAKAN'I SEÇMİŞ OLSAYDI TÜRKİYE CUMHURİYETİ TAA O YILLAR DA DÜNYA KÜRESELLERİN DEN BİRİ OLURDU

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR