Yerli ve Milli Çip Yolda

Bilindiği üzere çipler, işlemci teknolojisi başta olmak üzere bilişim teknolojisinin can alıcı noktası olma özelliğine sahip bulunuyor. Geçtiğimiz aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuala Lumpur zirvesinde de gündeminde olan konunun yapılan anlaşmalar çerçevesinde süreci başlatıldı.

Yerli ve Milli Çip Yolda

Yerli ve Milli Çip Yolda

Çip teknolojisi şu an da kullandığımız akıllı tüm cihazların ve bilgisayarların temelini oluşturuyor. Hatta çip yapımından kullanılan silikon elementi, ABD’nin teknoloji üssü Silikon vadisine de adını verecek kadar öneme sahip bulunuyor. Bugün çip üretimini dünyada sayılı ülkeler yapabiliyor. Türkiye’de bu konuda üretici olabilmek adına uzun zamandır çalışmalar yapıyor.

Son olarak geçtiğimiz aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuala Lumpur zirvesinde Malezya Başbakanı Dr. Mahathir Bin Mohamad ile karşılıklı 18 anlaşma imzaladı. Bu anlaşmalar arasında ilk yerli ve milli çip üretimi de bulunuyor.

Anlaşma kapsamında Teknopark İstanbul alt şirketlerinden Yongatek, Türkiye’nin ilk yerli ve milli çiplerini üretmek için Silterra Malaysia Sdn. Bhd. firması ile iş birliği yapacak. Böylece Yerli ve milli çiplerin üretimine 2020 yılının Ağustos ayında başlanacak.

Türkiye’nin çip projesi “Çakıl Milli İşlemci Projesi” adını taşıyor. ASELSAN da bu kapsamda yukarıda adı geçen Yongatek’in çözüm ortağı olarak yer alacak. ASELSAN yazılım konusunda prestijli bir kuruluş olması sebebiyle, proje içerisinde yer alacak olması çalışmaları daha da değerli kılıyor.

Yongatek ise Türkiye’de daha önce yapılmayan, ciddi mühendislik alt yapısı gerektiren ve tamamen yurt dışından ithal edilen alanlarda çözümler geliştirerek, gömülü hedef takip ve H264 video kodlayıcı ile çözücü sistemlerinde Türkiye’nin ilk üreticisi konumunda bulunuyor.

Yongatek’in kurucusu ve Genel Müdürü Ali Baran, hedeflerinin net bir şekilde yerli ve milli çip üretmek olduğunu söyledi. 2014 yılında Teknopark İstanbul’da kurulan Yongatek’in çekirdek ekibinin çip tasarımı ve yarı iletken alanında Alcatel, ST-Mikroelektronik, ST-Ericsson ve Ericsson gibi konusunda dünya lideri olan firmalarda 15 yılı aşkın tecrübesi bulunduğunu belirten Baran, amaçlarının bu tecrübelerini ülkenin hizmetine sunarak, yerli ve milli çiplere öncülük etmek olduğuna vurgu yaptı.

Çip En Stratejik Konu

Diğer taraftan Türkiye’nin yerli ve milli çiple ilgili tek sıkıntısını üretim tesisi olmamasına bağlayan Baran, TÜBİTAK ve ASELSAN’ın “Çakıl Milli İşlemci Projesi” kapsamında birlikte çalışarak yerli çip üretimine geçeceğini kaydetti.

İki ülke arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde Türk mühendisleri Malezya’daki Silterra’da çip üretim eğitimi alacak.

Şu anda Malezya, çip yatırımı yeteneğine sahip tek Müslüman ülke konumunda bulunuyor. Malezya’nın sanayileşerek güçlenmesi çip üretimine başlamasıyla aynı zamanda gerçekleşti. Baran, konu kapsamında “Malezya’da çip üretiminden sonraki hedefimiz Türkiye’de çip üretmek.” açıklamasında bulundu.

Üretim Ağustos’ta Başlayacak

Türkiye ve Malezya arasında Kuala Lumpur Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Malezya Başbakanı Dr. Mahathir Bin Mohamad arasında imzalanan 18 anlaşma çerçevesinde 2 temel hedef bulunuyor. Anlaşmalardan biri çip üretimini, diğeri ise çip fabrikasının adımlarını oluşturuyor.

Tasarım ve üretim Yongatek tarafından yürütülecek, işin fabrika kurma kısmında ise bir kamu iştiraki olan Tuyar A.Ş. bulunacak. Üretim aşamasına geçebilmek için belirlenen tarih ise bu yılın ağustos ayı olarak belirlendi.

Maliyette Ciddi Avantaj

Çip üretebilme kabiliyeti Türkiye için ciddi bir avantaj teşkil ediyor. Böylece ülkemizin savunma, haberleşme, otomotiv ve endüstri alanlarında ihtiyaç duyduğu çipleri hızlı bir şekilde üretebilecek.

Ayrıca yerli ve milli çipler güvenlik, uygun maliyet ve yeni teknoloji açısından büyük katma değer kazandıracak. Altı çizilmesi gereken bir diğer nokta ise  çipte dışa bağımlı olmak  güvenlik açıklarına da zemin hazırlamak anlamına geliyor.

Çünkü kullanılan neredeyse her teknolojik araçta çip bulunuyor. Konuyla ilgili olarak da Yongatek’in kurucusu ve Genel Müdürü Ali Baran şöyle konuşuyor: “Teknolojide gelinen son noktada bir kod ile bir anda tüm sistemleri durdurmak hiç de imkansız bir olay değil. Yakın bir zamanda ülkemiz haksız kısıtlamalar ve ambargolarla karşılaştı. Türkiye’nin en stratejik konusu olan çip ve elektronik kartları ambargo nedeniyle tedarik edememesini düşünmek bile istemeyiz.”

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR