Tamamen Türk yapımı ilk haberleşme uydusu, TÜRKSAT-6A için son hazırlıklara başlanıldı ve yerli uydunun yeterlilik test modelleri için üretime geçildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın önderliğinde, ‘TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi’ne dair görüşmeler yapıldı.

Özlü ve Arslan'ın yanında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), ASELSAN ve CTech’den görevlilerinde bulunduğu görüşmelerde, TÜRKSAT-6A hazırlığının son durumu ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Yeterlilik testlerinin 2018 yılının ilk aylarında yapılması düşünülen TÜRKSAT-6A'nın 2020senesinde ise fırlatılması hedefleniyor. TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) faaliyeti sürdürülen TÜRKSAT-6A'nın hazırlığı, eğitimini Fransa ve Japonya'da alan Türk mühendisler tarafından gerçekleştiriliyor. TÜRKSAT-6A projesinin maliyeti yaklaşık olarak 600 milyon lira.

TÜRKSAT-6A, Türkiye ile birlikte, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük kısmında hizmet verecek. Sahip olduğu özelliklerle dikkat çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek toplam 23 aktarıcıya sahip. Türkiye, yörüngede 15 sene duracak TÜRKSAT-6A'nın faaliyete başlaması ile dünyada haberleşme uydusu üreten 10 ülkeden birisi olacak ve bu kısımda dışa bağımlılık azalacak.