Yerli Radar Retinar PTR-X Antalya Havalimanı'nda Kullanılmaya Başlandı

Meteksan Savunma tarafından milli imkanlarla geliştirilen Retinar Çevre Gözetleme Radarları sistemi Retinar PTR-X, Antalya Havalimanı'na kuruldu. Kritik konumların güvenliğini sağlamada kullanılacak Retinar PTR-X böylece, Antalya Havalimanı'nda göreve başladı.

Yerli Radar Retinar PTR-X Antalya Havalimanı'nda Kullanılmaya Başlandı

Projenin ihalesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilmişti. Ayrıca Havelsan’ın alt kuruluşlarından olan Havelsan Teknoloji Radar (HTR) şirketinin ana yüklenicisi olduğu proje 2018’de havalimanında güvenlik sistemini sağlamak üzere belirlenmişti.

Havalimanı bölgesinde çevre güvenliğinin sağlanması amacıyla havalimanının çeşitli bölgelerinde konuşlandırılan Retinar PTR-X radarlarının kabul testleri projelendirme aşamasından beri yaklaşık 2 yıllık sürede başarı ile tamamlandı.

Böylece Avrupa'dan sonra Retinar Çevre Gözetleme Radarları, Türkiye'de de bir havaalanında çevre güvenlik radarı olarak faaliyete geçmiş oldu. Diğer taraftan Retinar sahip olduğu füzyon algoritması sayesinde Coğrafi Bilgi Sistemi destekli HTR güvenlik yönetim sistemine tam entegre edilerek kullanılabiliyor.

Havaalanları gibi güvenliğin kritik olduğu alanlarda güvenliği sağlamak için fark yaratan, özgün ve yenilikçi bir uygulama olarak öne çıkıyor. Retinar PTR-X’in özelliklerine gelince sistem öncelikle, sınır ve bölge güvenliği için tasarlandı. Ayrıca sistemin insan tespit ve tanıma için özelleştirilmiş, seçilebilir tarama modları bulunuyor.

Retinar PTR-X, 2-16 rpm arası tarama özelliği ile de öne çıkıyor. Sabit veya araç üstü kullanıma uygun olan radar sistemi orta menzil uzunluk sınıfında bulunuyor. Gelişmiş radar teknolojilerini kullanan Retinar PTR-X, geniş alanlardaki insan, hayvan, araç gibi hareketli hedefleri otomatik olarak tespit ve takip ediyor.

Tespit ve takip yaptığı hedeflere beraber kullanıldığı kameraları otomatik olarak yönlendirebiliyor. PTR-X kesintisiz ve farklı hızlarda seçilebilir tarama özelliği ile kamera veya dürbün gibi diğer gözlemleme yöntemlerine kıyasla daha az hata payına sahip olması bakımından da bölgedeki tüm hareketliliği her an kontrol altında tutabiliyor.

Retinar PTR, radar, tripod, güçlendirilmiş dizüstü bilgisayar ve güç ünitesi olmak üzere 4 bileşenden meydana geliyor. Sistem, modüler yapısıyla kolay taşınıyor, hızlı kuruluyor, basit kullanımıyla en zor koşullarda en hızlı şekilde güvenli bölgeler oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Retinar PTR ile güvenli bölgeye yönelik hareketler kilometrelerce öteden hızlı şekilde görülebiliyor, önlem alınabiliyor. Böylece tehdidin etkisiz hale getirilmesinde ilave avantaj sağlıyor. 2018 yılından beri TSK envanterinde de bulunan gelişmiş radar sistemi, o tarihten beri güvenlik güçlerinin pek çok operasyonunda da kullanılıyor. Sisli havada dahi yüksek görüş kapasitesine sahip sistem ayrıca yurtdışından da sipariş alıyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz