Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yerli otomobil hakkında, “Maliyeti ucuz olacak. Neticede yüksek fiyatlar isteyince talep gelmiyor bunun bilincindeyiz” açıklamasını yaptı.

Özilhan, TÜSİAD’ın Ankara’daki programında proje hakkındaki soruları yanıtladı. Proje için, “Ortağın başımızın üstünde yeri var” diyen Özilhan, “Devlet ‘ortak olabilirim’ dedi. Neticede bu Türkiye’nin milli Otomobil projesi. 2019’da prototip çıkacak, 2021yılın da üretim, bunlar daha ön hedefler. Yol aldıkça bunu yapılabilirliğini daha açık ve net göreceğiz” şeklinde konuştu.
Henüz fizibilite çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Özilhan, “Rekabet gücümüzü görüp ona göre hareket etmemiz gerekiyor. Bu tür bir ürünün şirketinin konumunu devam ettirebilir hale getirmek için belli bir ekonomik ölçeğinin olması gerek. Bu ölçek nedir? Daha iki aylık iş, şimdi konuşmak için çok erken” dedi.

ABD 'DEN TEKLİF VAR!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrısına uyan 5 babayiğidin harekete geçtiği Türkiye'nin Otomobili için ABD'den ciddi bir teklif geldi. Bundan 3 sene önce Tesla’ya rakip olarak doğan ve ismini aynı şekilde dünyaca tanınan bir bilim adamından alan California merkezli elektrikli otomobil girişimi ve markası Faraday Future, kapılarını ilk defa açtı.

Çinli milyarder Jia Yueting’in en büyük yatırımcı sayıldığı bu yeni Amerikan şirketi şimdiye kadar 1 milyar doları bulan yatırım ve geliştirdiği FF91 modeliyle dikkat çekse de içine girdiği finansal zorluklardan dolayı henüz istediği üretime geçememiş vaziyette. Ağırlıkta olarak mühendis ve tasarımcılardan meydana gelen 500 kişinin görev aldığı Los Angeles Gardena’daki genel merkezini ziyaret ettiğimiz Faraday Future, 5 babayiğit tarafından geliştirilecek ‘Türkiye’nin otomobili’ için önemli bir örnek durumunda.